PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Wiceszef MSZ: apelujemy do Niemców o embargo na ropę i gaz z Rosji 

Wiceszef MSZ: apelujemy do Niemców o embargo na ropę i gaz z Rosji 

Autor: Tomasz Racki 2022-04-26 13:44:00
embargo

Decyzje o nałożeniu sankcji na sektor energetyczny, embargo na ropę i gaz konieczne są, by zatrzymać rosyjską agresję – uważa wiceszef polskiego MSZ.   

"I o to apelujemy do niemieckich polityków” – powiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Potrzebne są nie tylko deklaracje, ale czyny – dodał. Wiceminister podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Berlinie, że dotychczas podjęte decyzje o sankcjach tuż po agresji rosyjskiej na Ukrainę, "decyzje, które zostały podjęte po zabiegach polskiej dyplomacji na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, przyniosły krótkoterminowe efekty". "Ale to cały czas jeszcze w kontekście podejmowanych decyzji zbyt mało i zbyt wolno" – ocenił.

Embargo i sankcje mogą pomócv Ukrainie

Dlatego, jak mówił, "nie ustajemy w naszych działaniach". "I także nasza wizyta tutaj, z panem ministrem Piotrem Müllerem, rzecznikiem rządu, poprzedzająca popołudniową wizytę pana premiera Mateusza Morawieckiego służy kolejnym rozmowom w ministerstwie spraw zagranicznych Niemiec, w parlamencie niemieckim, z posłami, aby przedstawiać nasze argumenty, apelować o ścieżkę akcesji do UE dla Ukrainy, taka decyzja otwarcia tej ścieżki powinna być podjęta" – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Według niego, trzeba wspierać Ukrainę nie tylko humanitarnie, ale także, jeśli chodzi o dostawy broni. "Dzisiejsza informacja z poranka o tym, że rząd niemiecki zdecydował się na pierwsze dostawy broni pancernej czołgów lekkiego typu Leopard dla Ukrainy, to jest krok we właściwym kierunku" – ocenił wiceszef MSZ. Ale – jak zaznaczył – "cały czas krok po pierwsze niewystarczający". "Krok, za którym muszą pójść kolejne decyzje" – podkreślił.

Zdaniem wiceministra potrzebne są dalsze ruchy, sankcje na sektor energetyczny, embargo na ropę i gaz. "Te decyzje są konieczne, żeby zatrzymać rosyjską agresję. I o to apelujemy do niemieckich polityków. Potrzebne są nie tylko deklaracje ze strony niemieckich polityków, ale potrzebne są czyny. Muszą być one szybkie i bardziej zdecydowane" – podkreślił Szynkowski vel Sęk. 

Czytaj także: Embargo na rosyjskie surowce? Tego chce polskie społeczeństwo

PAP/fot. wikimedia


Autor: Tomasz Racki

Polskie firmy już myślą o odbudowie Ukrainy. Zgłaszają się do PUIG


Autor: Polska Agencja Prasowa

Powstaną cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rynek kosmetyków. Polska uplasowała się na wysokim miejscu w UE


BULT SMOGOWICZE