PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej: Prezydent Duda wystąpił z historycznym przemówieniem

Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej: Prezydent Duda wystąpił z historycznym przemówieniem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-22 15:00:00
Duda

Prezydent RP Andrzej Duda wystąpił z historycznym przemówieniem w Radzie Najwyższej – napisała wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Ołena Kondratiuk.

"Prezydent siostrzanej Polski Andrzej Duda wygłosił historyczne przemówienie w Radzie Najwyższej! Został przyjęty owacjami wdzięczności za wszelkie szczere wsparcie i pomoc, jakiej Polska udzieliła narodowi ukraińskiemu od początku wielkiej inwazji rosyjskiej" – napisała Kondratiuk. Prezydent Duda przemawiał w Radzie Najwyższej w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskich polityków.

Prezydent Duda wygłosił przemówienie w Radzie Najwyższej

"Cytował (Iwana) Franko (ukraiński poeta) o duchu, który porywa ciało do walki, mówił o naszej jedności i odpowiedzialności oraz podziękował Siłom Zbrojnym Ukrainy za obronę Europy, mówiąc, że bohaterska obrona Mariupola na zawsze przejdzie do historii" – relacjonowała polityk.

Andrzej Duda podkreślił – jak podała Kondratiuk – że Ukraina na pewno stanie się członkiem Unii Europejskiej i uzyska status kandydata. Prezydent RP obiecał, że wraz z innymi kolegami podejmie w tym celu osobisty wysiłek, przekonując wątpiących przywódców Unii Europejskiej, by dali Ukrainie tę szansę.

"Pojawiły się niepokojące głosy, mówiące, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina – powiedział Duda – Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… nic o tobie bez ciebie" – mówił prezydent RP.

Duda

Duda pierwszym przywódcą, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie

"Pomimo wielkich zniszczeń, pomimo strasznych zbrodni, wielkiego cierpienia, którego każdego dnia doświadcza ukraiński naród, rosyjscy najeźdźcy nie złamali Was, nie udało im się to i wierzę w to głęboko, że nigdy im się to nie uda. Chcę to dziś powiedzieć z całą mocą: wolny świat ma dziś twarz Ukrainy" – oświadczył prezydent.

Dziękował za zaszczyt przemawiania w miejscu, gdzie – jak powiedział – "bije serce wolnej niepodległej i demokratycznej Ukrainy". Prezydent Duda podkreślił, że to ogromny przywilej i wyróżnienie, które traktuje jako wielki gest przyjaźni wobec Polski i Polaków.

"Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie i całej Polsce za udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej i braterskiej. Mówił o budowie nowej ukraińsko-polskiej historii na tle rosyjskiej inwazji, gdzie wszelkie sprzeczności między naszymi narodami należą do przeszłości" – podkreśliła Kondratiuk.

Czytaj też: Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta

PAP/fot. tt Kancelaria Prezydenta
 


Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

Ostrzeżenie hydrologiczne na Opolszczyźnie. Może dojść do podtopień

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 10:40:00

Minister Moskwa na spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 21:00:00

BULT SMOGOWICZE