PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Weterynarze doszli do porozumienia z rządem. Ich warunki zostały przyjęte

Weterynarze doszli do porozumienia z rządem. Ich warunki zostały przyjęte

Autor: Świat Rolnika 2022-08-04 11:15:00
Weterynarze

Weterynarze przekonali rząd do swoich propozycji zmian w projekcie rozporządzenia dotyczącego wynagrodzeń. Nowa wersja będzie zawierać ich poprawki.

We wtorek 2 sierpnia 2022 roku odbyło się kolejne już spotkanie delegacji Porozumienia Warszawskiego z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henrykiem Kowalczykiem. Po długich negocjacjach, lekarze weterynarii przekonali stronę rządową do swoich postulatów odnośnie przygotowywanego rozporządzenia.

Nieakceptowalny projekt rozporządzenia

Przypominamy, że niedawno na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano niedawno projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia za czynności wykonywane przez lekarzy weterynarii i inne osoby współpracujące z Inspekcją Weterynaryjną. Weterynarze negatywnie podeszli do zmian, wskazując ich słabe strony.

Nastroje były tak napięte, że rozpoczęto przygotowania do strajku. Powołano nawet Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego oraz zbierano podpisy pod listem otwartym do wicepremiera. Odbyło się wiele spotkań ze stroną rządową, na których lekarze weterynarii negocjowali swoje poprawki do nieakceptowalnego według nich projektu.

Weterynarze

Weterynarze dopięli swego

Na wtorkowym spotkaniu nareszcie osiągnięto konsensus. Zgodnie z decyzją wicepremiera Kowalczyka, przyjęty zostanie projekt rozporządzenia z uwzględnieniem poprawek Porozumienia Warszawskiego. Poza zwiększeniem wynagrodzeń dotyczą one również regulacji zasad sprawowania nadzorów i prowadzenia monitoringu. Należy zaznaczyć, że duży udział w tworzeniu projektu miał Główny Lekarz Weterynarii, Paweł Niemczuk, który brał aktywny udział w negocjacjach z rządem, reprezentując swoje środowisko. Nowe rozporządzenie zostanie podpisane do 11 sierpnia 2022 roku.

Weterynarze nie kryją zadowolenia. Jednak to jeszcze nie koniec rozmów z rządem. Wicepremier Kowalczyk zainicjował dalsze spotkania, które mają być poświęcone tegorocznym wynagrodzeniom dla jednostek organizacyjnych Inspekcji Weterynaryjnej nieuwzględnionych w ostatniej regulacji i nieobjętych ustawą budżetową 2022 roku.

,,Pragniemy wyrazić podziękowanie Panu Wicepremierowi i Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zrozumienie problemów polskich lekarzy weterynarii i konstruktywne ich rozwiązywanie przy naszym współudziale. Gorące podziękowania należą się również Głównemu Lekarzowi Weterynarii Pawłowi Niemczukowi i pracownikom biura Głównego Inspektoratu Weterynarii, którzy z ogromnym zaangażowaniem opracowywali razem z nami kolejne wersje projektu” – czytamy w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Warszawskiego.

Czytaj również:Weterynarze nie zgadzają się na proponowane zmiany wynagrodzeń

Vetpol /fot.pixabay