PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Powstaną cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu

Powstaną cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-21 17:55:00
czarne punkty wodne

W tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego powstaną cztery nowe czarne punkty wodne – poinformowała podinsp. Katarzyna Kucharska.

Rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji zs. w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska, poinformowała, że 22 tablice mają zostać wymienione, a jedna usunięta. Kucharska zaapelowała do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk, zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą.

Nowe czarne punkty wodne w czterech miejscowościach 

Jak przekazała mazowiecka policja, na terenie garnizonu mazowieckiego w tym roku tablicami informującymi o ryzyku kąpieli oznaczono 93 miejsca. 22 tablice zostaną wymienione, a jedna usunięta. Wytypowane zostały także kolejne niebezpieczne miejsca.

W tym roku 4 nowe czarne punkty wodne znajdują się przy wyrobiskach pokopalnianych w miejscowościach Wierzbica (pow. radomski), Kruki (pow. ostrołęcki), Słopsk (pow. wyszkowski) i przy stawach w miejscowości Godzisz (pow. garwoliński).

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu wynika, że w 2021 roku na terenie jej podległym, obejmującym 28 powiatów, utonęło 25 osób, z czego 10 utonięć zanotowano w wakacje.

"Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny wodne, gdzie dochodzi do dużej liczby utonięć" – zaznaczyła podinsp. Katarzyna Kucharska z mazowieckiej policji.

Dodała, że po to, aby przestrzegać przed wyborem niewłaściwego miejsca do kąpieli samorząd województwa mazowieckiego oraz mazowiecka policja od lat prowadzą akcję oznaczania czarnych punktów wodnych tablicami informującymi o ryzyku kąpieli.

czarne punkty

Warto pamiętać o należytej ostrożności i rozwadze 

"Kąpiele w miejscach niedozwolonych, czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody na główkę, szczególnie po długim przebywaniu na słońcu lub samotne kąpiele są niebezpieczne" – zaznaczyła.

Kucharska zaapelowała do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk, zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. "Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji, czy tragedii" – powiedziała.

Policja zwraca uwagę, by pamiętać, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. "Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas, jak i innych miłośników wodnego wypoczynku" – zaznaczyła Kucharska.

Mazowiecki garnizon policji swoim zasięgiem obejmuje 28 powiatów województwa mazowieckiego, z wyłączeniem powiatów ze stołecznego garnizonu policji, w którego skład wchodzą: Warszawa oraz powiaty: legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni i nowodworski.

Czytaj też: Bezpieczeństwo nad wodą – apel policji warto wziąć sobie serca

PAP/fot. Mirosław Szafraniec/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKN Orlen ogłasza: Tańsze paliwo dla klientów z aplikacją VITAY


BULT SMOGOWICZE