PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / W niedzielę i we worek sklepy będą zamknięte

W niedzielę i we worek sklepy będą zamknięte

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-29 20:00:00
sklepy

W niedzielę, 1 maja i we wtorek, 3 maja sklepy będą zamknięte. 1 maja i 3 maja to dni wolne od pracy, w których obowiązuje zakaz handlu. 

Zakaz nie dotyczy placówek, w których za ladą stanie właściciel. W poniedziałek, 2 maja sklepy będą otwarte. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Sklepy zamknięte 

W tym roku 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w niedzielę, a 3 maja, czyli Święto Konstytucji 3 Maja – we wtorek. Oba święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy, w których obowiązuje zakaz handlu. Zakaz nie dotyczy placówek, w których za ladą stanie ich właściciel, a także kawiarni, restauracji, cukierni oraz lodziarni.

W poniedziałek, 2 maja w dzień flagi, który nie jest dniem wolnym od pracy, sklepy będą otwarte.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu w niedzielę 

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Od lutego 2022 r. obowiązują przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele. Sklepy zatrudniające pracowników nie mogą działać w niehandlowe niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów danej placówki. 

Czytaj też: Henryk Kowalczyk: Popieram towrzenie sieci sklepów wokół KGS

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Michał Rybka

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane


Autor: Tomasz Racki

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?


BULT SMOGOWICZE