PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / W czerwcu czeka nas jeszcze wyższa inflacja i wyższe stopy procentowe

W czerwcu czeka nas jeszcze wyższa inflacja i wyższe stopy procentowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-31 21:00:00
inflacja

Analitycy banku Santander zapowiedzieli, że w czerwcu inflacja będzie wyższa. Według nich, w czerwcu RPP podniesie też stopy procentowe. 

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w I kw. br. tempo wzrostu PKB wyniosło 8,5 proc. Natomiast ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,7 proc.

Łagodny wzrost cen żywności

"W czerwcu br. inflacja może przewyższyć 15 proc. rdr, być może pod koniec br. presja cenowa będzie już nieco mniejsza" ocenili we wtorek analitycy banku Santander. Według nich w czerwcu RPP prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o 75 pb.

Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w I kw. br. tempo wzrostu PKB wyniosło 8,5 proc. Do tych danych odnieśli się analitycy banku Santander.

"Konsensus rynkowy był podzielony przed publikacją – mediana była w okolicy 13,5 proc., ale było też wiele prognoz (w tym nasza) wskazujących na ok. 14 proc."  – przypomnieli.

Ich zdaniem "największym zaskoczeniem" był wzrost inflacji bazowej do 8,5 proc. zamiast zakładanych przez bank 8,2 proc.

"To nowy rekord"  – skonstatowali analitycy.

Zauważyli, że z drugiej strony inflacja cen żywności okazała się dość łagodna (+1,3 proc. mdm wobec naszych szacunków +2,5 proc.) po ogromnym kwietniowym wzroście o 4,1 proc. mdm (najprawdopodobniej wzmocnionym przez Wielkanoc i popyt ze strony Ukraińców). Ceny paliw poszły w maju w górę o 5 proc. (zakładaliśmy +6,5 proc. mdm) a ceny energii o 3,4 proc. choć zakładaliśmy, że ten składnik CPI będzie już wytracał rozpęd – prognozowaliśmy +1,1 proc. mdm przy poprzednich dwóch odczytach wynoszących 2,4 proc. w kwietniu i 4,7 proc. w marcu" - wymieniono w komentarzu.

inflacja czerwiec

Santander: wyższa inflacja i stopy procentowe w czerwcu

Prognozy banku przewidują, że "inflacja może przejść powyżej 15 proc. rdr w czerwcu, po czym jej ścieżka powinna w naszym odczuciu zrobić się bardziej płaska".

"Być może pod koniec br. presja cenowa będzie już nieco mniejsza – nasza obecna prognoza inflacji na grudzień to ok. 14 proc. rdr" – dodano w komentarzu.

Analitycy banku uważają, z powodu wysokiej inflacji bazowej "walka z bardzo wysoką inflacją będzie jeszcze trudniejsza". W konsekwencji "może (to) podbijać jeszcze wyżej oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp".

"Choć inflacja CPI okazała się oczko niższa od naszej prognozy to i tak musimy uznać, że majowe dane to silny argument za restrykcyjną polityką monetarną. Naszym zdaniem RPP 8 czerwca podniesie stopy o 75 pb"  podsumował Santander.

Czytaj też: Kowalczyk z brutalną szczerością: Na spadek cen żywności bym nie liczył

fot.pixabay.com


Niebezpieczna żywność z Chin przechwycona przez służby w woj. lubelskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:30:00

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 20:30:00

Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

BULT SMOGOWICZE