PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / W ciągu najbliższych dni trzynaste emerytury trafią do prawie 3,5 mln emerytów

W ciągu najbliższych dni trzynaste emerytury trafią do prawie 3,5 mln emerytów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-04 16:30:00
trzynaste emerytury

Minister Marlena Maląg poinformowała, że do 10 kwietnia trzynaste emerytury znajdą się w portfelach niemalże 3,5 miliona emerytów i rencistów.

„W tym roku dodatkowe świadczenie otrzyma łącznie 9,7 mln osób na kwotę 13,1 mld zł.” – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wypłaty trzynastych emerytur, czyli dodatkowego rocznego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od sytuacji finansowej, rozpoczęły się 1 kwietnia. 

Świadczenie emerytalne rozłożone w czasie

Zgodnie z ustawą „trzynastki” są wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W tym roku wnosi ona 1338,44 zł brutto.

Szefowa MRiPS przypomniała, że pierwszego dnia kwietnia dodatkowe pieniądze – w sumie ponad 1,2 mld zł – trafiły do blisko 910 tys. osób.

"Druga tura wypłat, która przypada 5 kwietnia, to kolejne niemal 2 mld zł dla 1,47 mln osób. Z kolei jeszcze przed przypadającym w niedzielę 10 kwietnia, kiedy wypada kolejna transza – trzynastka trafi do kolejnego przeszło miliona emerytów i rencistów na kwotę 1,44 mld zł" – wskazała Maląg.

"W ramach trzynastej emerytury do 10 kwietnia do blisko 3,5 mln emerytów i rencistów trafi przeszło 4,6 mld zł" – podkreśliła minister.

trzynaste emerytury

Ile osób otrzyma trzynaste emerytury?

W tym roku dodatkowe świadczenie otrzyma łącznie 9,7 mln osób na kwotę 13,1 mld zł.

"Nasze zobowiązania wobec Polaków wypełniamy niezależnie od okoliczności. Nie rezygnujemy z działań i programów, których realizację zadeklarowaliśmy. Trzynasta emerytura jest świadczeniem rocznym od 2020 r., gwarantowanym ustawą – polscy emeryci i renciści mogą być absolutnie spokojni o jego wypłatę" – zapewniła szefowa resortu rodziny.

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają w dniu 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Czytaj także: KRUS podniósł od 1 marca wypłacane emerytury i renty! Zobacz kwoty

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lasy Państwowe przekazały kolejne dziesięć samochodów dla Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


BULT SMOGOWICZE