PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Ukraińcy mają osiedlać się na wsi i w małych miastach, bo "tam często łatwiej o pracę"

Ukraińcy mają osiedlać się na wsi i w małych miastach, bo "tam często łatwiej o pracę"

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:25:00
ukraińcy

Rząd będzie zachęcał, by Ukraińcy, którzy zamierzają zostać dłużej w Polsce, przenieśli się z dużych miast do mniejszych ośrodków i na wieś. 

Zachętą mają być mieszkania o niskim czynszu i praca – poinformowała Minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (koło poselskie Polskie Sprawy). Ścigaj, która w rządzie zajmuje się tematyką integracji społecznej, również w związku z przebywającymi w Polsce uchodźcami z Ukrainy, przekazała, że przygotowuje program, który miałby zachęcać, aby ukraińscy uchodźcy z dużych miast przenosili się do mniejszych miejscowości.

Ukraińcy na wieś

"Chcemy zachęcić, by Ukraińcy z dużych miast przeprowadzili się na prowincję, bo tam będzie mieszkanie, praca, tam także są duże potrzeby, bo polska wieś się trochę wyludnia" – powiedziała w poniedziałek w TVP 1.

Wyjaśniła, że jedną z zachęt mają być mieszkania komunalne o niskim czynszu. "Chodzi o wykorzystanie potencjału pustostanów, których na terenach wiejskich mamy bardzo dużo" – wskazała.

W jej ocenie średnio w gminie 15–20-tysięcznej jest ok. 30–40 pustostanów, które można by zaadaptować. "Można je wykorzystać pod wynajem, wydzierżawić je od prywatnych właścicieli na potrzeby mieszkań komunalnych, np. na 5-6 lat. Gmina wzięłaby za to odpowiedzialność, korzystałaby, dając możliwość zamieszkania rodzinom" – tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie łatwiej o pracę niż w dużych miastach. "Przyjechały do nas kobiety z Ukrainy, które mają duży potencjał do wykorzystania np. przy usługach społecznych, opiece nad starszymi, gdzie rąk do pracy brakuje" – dodała. 

ukraińcy

Uchodźcy masowo przyjeżdżają do Polski

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,367 mln osób – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24 tys. osób. Ukraińcy chętnie wybierają nasz kraj. 

Czytaj także: Skradzione ukraińskie zboże jest eksportowane przez 10 statków

PAP/fot. pixabay