PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Uchodźcy znajdują zatrudnienie. Pracę znalazło już 100 tys. z nich

Uchodźcy znajdują zatrudnienie. Pracę znalazło już 100 tys. z nich

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-06 01:00:00
uchodźcy

Gazeta "Rzeczpospolita" podaje, że ukraińscy uchodźcy sukcesywnie znajdują zatrudnienie na polskim rynku pracy. Pracę ma już 100 tys. ludzi.

„Coraz większa grupa ukraińskich uchodźców znajduje zatrudnienie nad Wisłą. Niestety, niemal połowa z nich wykonuje jedynie proste prace” – czytamy w “Rzeczpospolitej”. Jak przypomniano, obywatele Ukrainy mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia, na mocy rządowej specustawy z początku marca.

Polski rynek otworzył się na obywateli Ukrainy

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) "już 102 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło w Polsce zatrudnienie".

"Usunięcie zezwoleń na pracę znacznie ograniczyło biurokrację i dało uchodźcom pełen dostęp do rynku pracy w Polsce" - podkreślono w gazecie. Jak wskazuje w dzienniku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, "z dnia na dzień liczba pracowników z Ukrainy – którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji – rośnie w tysiącach". "Tylko 2 maja przybyło ich ponad 2 tys." – zaznaczyła.

"Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejne kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głównie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe" – wyjaśniła, cytowana w "Rz", minister Maląg.

Dziennik podkreślił, że "zestawiając dane MPiPS z liczbą osób z Ukrainy, które uzyskały po 24 lutego numer PESEL, zatrudnienie znalazło już ok. 20 proc. uchodźców w wieku produkcyjnym".

uchodźcy

Uchodźcy są zatrudniani głównie do prac fizycznych

Dodano, że "blisko połowa z uchodźców, którzy podjęli w Polsce zatrudnienie, wykonuje proste prace". "Tylko 17,7 proc. zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści czy technicy. Pozostali zostali zatrudnieni w usługach i przemyśle" – czytamy w artykule.

Jak wyjaśniono, "taka struktura wykonywanej pracy wprost wynika z faktu, że aż 75 proc. z zatrudnionych stanowią kobiety". "W większości niewykwalifikowane i bez znajomości języka" – napisano w "Rz".

Czytaj także: Uchodźcy do pracy? Tak, ale jak to zrobić?

źródła: PAP/ fot. pexels, pixabay
 
 


Mława: Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana przez policję

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 15:30:00

Unia Europejska uderza w Polskę. Wszystko w „obronie klimatu”

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 15:04:00

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:30:00

BULT SMOGOWICZE