PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym 

Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym 

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-14 08:00:00
Triduum Paschalne

 Najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym katolików jest Triduum Paschalne. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem.

Podczas trwania Triduum Paschalnego upamiętniamy misterium paschalne – mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek mszą, która jest odprawiana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Kończy się natomiast wieczorem w Niedzielę Wielkanocną. W ten dzień Krzyż jest ozdobiony czerwoną stułą.

Triduum Paschalne  historia

Wielki Tydzień  był świętowany dopiero od IV wieku, a samo Triduum Paschalne zastąpiło Triduum Sacrum, obchodzone do 1929 roku.

Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień, podczas niedzielnej Eucharystii, ale już św. Augustyn, opisując zwyczaje z przełomu IV i V wieku, mówił o Świętym Triduum, a mianowicie o dniu śmierci Chrystusa (Wielki Piątek), jego odpoczynku w grobie (Wielka Sobota) i jego Zmartwychwstaniu w Noc i Dzień Niedzieli Paschalnej.

Triduum Paschalne tradycja

Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej 

Triduum Paschalne jest dla nas najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. W tym okresie następuje celebracja misterium paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Triduum rozpoczyna się mszą wieczorną w Wielki Czwartek i trwa aż do Niedzieli Wielkanocnej. 

W Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta msza Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ofiarował Bogu swoje ciało i krew w postaci chleba i wina. Dał je apostołom i nakazał, aby czynili na jego pamiątkę. Z kolei w Wielki Piątek pościmy i jest to dzień powagi. Od rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Elementem najważniejszym w ten dzień jest liturgia Męki Pańskiej. W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. W ten dzień odwiedzamy symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.  Triduum Paschalne to również Niedziela Wielkanocna. Jest to czas świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

Sprawdź również: Wielkanoc. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: msza online nie zastąpi tej odprawianej przez kapłana

encyklopedia.pwn.pl/org.wikipedia.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Tomasz Racki

Płaca minimalna zostanie podniesiona o 490 zł? Sprawdź, od kiedy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc.


Autor: Polska Agencja Prasowa

Politycy PSL organizują zieloną niedzielę dla przedsiębiorców


BULT SMOGOWICZE