PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Tarcze antyinflacyjne przedłużone, ale mogą wystąpić korekty

Tarcze antyinflacyjne przedłużone, ale mogą wystąpić korekty

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-31 22:30:00
tarcze antyinflacyjne

Rzecznik rządu poinformował, że tarcze antyinflacyjne zostały przedłużone także po lipcu, jednak mogą pojawić się pewne korekty.

Müller, który we wtorek przebywał w Czarnej Dąbrówce (pomorskie), był pytany na konferencji o kwestię wysokiej inflacji. Jego zdaniem  na inflację w Polsce składa się kilka elementów m.in. zerwane łanuchcy dostaw. Müller poinformował również, że zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych.

Rzecznik rządu o inflacji

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek we wstępnym szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc. Müller, który we wtorek przebywał w Czarnej Dąbrówce (pomorskie), był pytany na konferencji o kwestię wysokiej inflacji oraz tarcze antyinflacyjne. Zdaniem rzecznika rządu na inflację w Polsce składa się kilka elementów. Wymienił zerwane łańcuchy dostaw, które powstały w trakcie pandemii Covid-19, szantaż gazowy Władimira Putina, a także wojnę na Ukrainie.

"Przytłaczającą cześć inflacji generują konflikty, które nie są zależne od nas"  zaznaczył.

tarcze antyinflacyjne rząd

Tarcze antyinflacyjne przedłużone

Rzecznik dodał, że nie zmienia to faktu, iż tam, gdzie można rząd podejmuje działania, aby osłabić odczuwanie wysokiej inflacji. Zwrócił uwagę, że jednym z takich działań jest obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 do 12 proc., które ma zacząć obowiązywać od 1 lipca br. Ustawa w tej sprawie znajduje się obecnie w Senacie.

"Równolegle do tego planujemy przedłużenia tych rozwiązań dotyczących pomocy, jakimi są tarcze antyinflacyjne" – powiedział Müller. Wyjaśnił, że chodzi o przedłużenie działania obniżonego VAT i niższej akcyzy "z jakimiś drobnymi korektami".

Zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych także po lipcu  poinformował. Dodał, że mogą w tej sprawie być pewne korekty, jeśli chodzi o elementy wsparcia.

Müller przyznał, że najbliższe miesiące "będą trudne globalnie i będziemy borykać się z dużymi trudnościami", choć rząd będzie się starał na nie odpowiadać. Podkreślił, że "inflacja jest jednym z najgorszych i najtrudniejszych do opanowania elementów systemu ekonomicznego i dlatego tak trudno z nią się walczy".

Niedawno prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

Do końca lipca przedłużono zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Czytaj również: Inflacja może być ograniczana przez Tarczę Antyinflacyjną 2.0

fot.pixabay.com


Ostrzeżenie hydrologiczne na Opolszczyźnie. Może dojść do podtopień

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 10:40:00

Minister Moskwa na spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 21:00:00

Ukraińcy mają osiedlać się na wsi i w małych miastach, bo "tam często łatwiej o pracę"

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:25:00

BULT SMOGOWICZE