PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Tarcza antyinflacyjna na energię elektryczną i paliwo przedłużona

Tarcza antyinflacyjna na energię elektryczną i paliwo przedłużona

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-27 14:30:00
Tarcza antyinflacyjna

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Duda podpisał nowelę ustawy o VAT. Dzięki temu tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona do 31 lipca.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP, zasadniczym celem ustawy jest wdrożenie unijnej dyrektywy ws. wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i ws. ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Nowelizacja przedłuża też tzw. pierwszą tarczę antyinflacyjną o 2 miesiące, do 31 lipca br., czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza antyinflacyjna 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność. Tym samym przedłużono do 31 lipca br. zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Zmiany polegają też na ujednoliceniu opodatkowania VAT działań obronnych w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ponadto uregulowano zasady dotyczące wywozu i tranzytu na terytorium Ukrainy sprzętu opancerzonego lub ochronnego, konstrukcji oraz ich elementów składowych, oznaczonych kategorią LU13, a także nabycia w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała. W przypadku wywozu lub tranzytu takiego sprzętu na terytorium Ukrainy wystarczające jest zgłoszenie tego faktu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.

Większość zmian wchodzi w życie 1 lipca br. Zmiany dotyczące tarczy antyinflacyjnej wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 tarcza antyinflacyjna

Czytaj też: Tarcza antyinflacyjna nie rozwiąże problemu drożyzny i inflacji

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE