PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Szczyt inflacji dopiero przed nami. W tych miesiącach osiągnie ponad 14%

Szczyt inflacji dopiero przed nami. W tych miesiącach osiągnie ponad 14%

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 21:30:00
szczyt inflacji

piątkowym komentarzu odnoście danych o inflacji, analitycy Santander Banku napisali, że szczyt inflacji jest dopiero przed nami. 

Jak podał Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc. Według analityków, dane te pokazują, że poza ogólnie silną presją inflacyjną, ceny są podbijane przez skutki wojny w Ukrainie.

Santander: Szczyt inflacji przed nami 

Analitycy Santander przekazali, że szczyt inflacji jest dopiero przed nami. Prawdopodobnie wystąpi w czerwcu-lipcu na poziomie powyżej 14%. 

Według analityków dane te pokazują, że poza ogólnie silną presją inflacyjną, ceny są podbijane przez skutki wojny w Ukrainie, głównie poprzez wzrost cen surowców (np. węgla) oraz żywności, a także poprzez napływ uchodźców (np. wzrost kosztów wynajmowania mieszkania).

szczyt inflacji czerwiec

Inflację głównie podbijają ceny żywności 

Najmocniej inflację podbijały ceny żywności, które wzrosły o 4,1 proc. m/m. W ramach tej kategorii ceny mięsa wzrosły o 8,5 proc. m/m, w tym mięso drobiowe i wieprzowe drożało w dwucyfrowym tempie już drugi miesiąc z rzędu. Wyraźnie drożało też pieczywo (5,7 proc. m/m), oleje i tłuszcze (4,0 proc. m/m), produkty mleczne (3,1 proc. m/m). Jeżeli chodzi o ceny użytkowania mieszkania, to wzrost wyniósł 1,9 proc. m/m, a jego wyposażenia 1,7 proc. m/m. Jak napisano w komentarzu, pierwsza z tych dwóch kategorii rosła głównie ze względu na ceny opału (+9,2 proc. m/m) oraz czynszów (2,3 proc. m/m), a druga – przez wzrost cen środków czyszczących (2,7 proc. m/m). Ceny w kategorii rekreacja i kultura podskoczyły o 2,0 proc. m/m, głównie ze względu na wzrost cen turystyki zorganizowanej zagranicą (+10,2 proc. m/m), a ceny w kategorii „inne” o 1,3 proc. m/m.

"Spodziewamy się, że szczyt inflacji CPI będzie w czerwcu-lipcu powyżej 14 proc. r/r. W kolejnych miesiącach powinna się obniżać, ale pozostanie dwucyfrowa co najmniej do końca roku"  napisali analitycy.

Dodali, że inflację bazową w kwietniu szacują na 7,7 proc. r/r i wkrótce przebije ona 8 proc. r/r. Ich zdaniem, spadek inflacji po wakacjach umożliwi RPP wstrzymanie się z dalszym zacieśnieniem polityki pieniężnej po podwyżce stóp w czerwcu i lipcu w sumie o 125 punktów bazowych.

Sprawdź również: Glapiński: Będziemy podnosić stopy procentowe, aż inflacja nie spadnie

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ukraińcy wnioskują o 500+. Świadczenie dla ponad 700 tysięcy dzieci


Autor: Polska Agencja Prasowa

PIE: Wojna i susza w Europie napędzą rosnącą inflację


Autor: Polska Agencja Prasowa

NBP: Inflacja bazowa wyniosła w kwietniu 7,7 proc.


BULT SMOGOWICZE