PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Susza zagraża polskiemu rolnictwu. Gdzie jest najgorzej?

Susza zagraża polskiemu rolnictwu. Gdzie jest najgorzej?

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-16 11:30:00
susza

Susza już teraz daje się we znaki na plantacjach. Zasiewy zbóż jarych, buraków, czy kukurydzy miały problem ze wschodami. 

Obecnie cztery województwa w Polsce najabardziej odczuwają susze. Jak donosi WIR, zasiewy zbóż jarych, buraków, czy kukurydzy miały problem ze wschodami z powodu zbyt małej wilgotności gleby. Jeśli sytuacja będzie się pogłębiać i nie doczekamy się deszczu, może czekać nas kryzys żywnościowy. 

Plantacjom doskwiera brak opadów deszczu

WIR podkreśla, że aktualnie susza jest w prawie całym kraju. Od marca bieżącego roku nie odnotowano w Polsce opadów o znaczeniu dla upraw rolniczych. 

Najgorzej jest w przypadku rzepaku, zbóż jarych, buraków oraz kukurydzy. Rzepaki już na starcie nie miały dostatecznej ilości wody, obecnie z uwagi na brak opadów zapewne zakończą wcześniej kwitnienie, co przełoży się na spadek plonów. Susza może spowodować gorszą jakość plonów również w przypadku buraków czy kukurydzy. Już teraz rośliny te mają problem ze wschodami. 

susza Polska

Susza daje się we znaki 4 województwom 

Susza jest odczuwalna obecnie w województwie lubelskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. W tych województwach już odnotowuje się suszę hydrologiczną. Komunikaty IMGW nie są jednak zadowalające dla rolników. Dziś w całym kraju ma być słonecznie. W zlewniach m.in. Warty i Wisły obowiązuje alert hydrologiczny. W najbliższym czasie prognozy niestety nie przewidują deszczu. Jeżeli przewidywania IMGW się sprawdzą, to od połowy czerwca notować się będzie wyraźny spadek uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, a później w głębszych warstwach profilu glebowego.

Musimy liczyć się z tym, że susza spowoduje kolejne podwyżki cen. Wiele gospodarstw aktualnie boryka się z wysokimi cenami środków produkcji, dlatego utrata plonów przez susze to widmo drożyzny i zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe. 

IMGW informuje także, że niedobór opadów i wysokie wartości temperatury powietrza oraz zmniejszające się rezerwy zasobów wodnych powodują wzrost zagrożenia pożarowego, szczególnie w lasach, gdzie w ostatnim czasie Straż Pożarna notuje od 50 do 70 pożarów dziennie. 

Sprawdź również: Ubezpieczenie od suszy budzi spore zainteresowanie wśród rolników

wir.org.pl/fot.pixabay.com


Premier: Naszym obowiązkiem jest zapewnienie Polakom energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:30:00

Morawiecki: Ukraina liczy na naszą pomoc w odbudowie kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 21:00:00

Ekspert UMCS: rolnictwo szczególnie dotkliwie odczuwa susze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:30:00

BULT SMOGOWICZE