PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Stopy procentowe znowu z górę? Kredytobiorcy mają się czego bać

Stopy procentowe znowu z górę? Kredytobiorcy mają się czego bać

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-04 16:45:00
Stopy procentowe

Na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej kolejny już raz podniesie stopy procentowe. Tym razem będzie to podwyżka o 50 punktów bazowych do 5 proc.

Jak stwierdził ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w środowym komentarzu Konfederacji Lewiatan, rząd otwiera wolną drogę do podwyższania stóp dla Rady Polityki Pieniężnej. ,,Tak można podsumować ostatnie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące wsparcia kredytobiorców, którzy doświadczają coraz dotkliwiej rosnących rat kredytów" – uważa ekspert.

Stopy procentowe znowu w górę

Ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka uważa, że docelowo stopy procentowe nie powinny być wyższe niż 6 proc.

,,Rząd jednak chyba celowo zapomniał, po co bank centralny stosuje mechanizm stóp procentowych i jaki to powinno mieć wpływ na zasobność portfeli obywateli" – stwierdził ekspert.

Dodał, że w efekcie nie ma śladów, które powinny być już widoczne po dotychczasowych podwyżkach, i "prawdopodobnie nie będzie w najbliższych miesiącach". Zielonka zwrócił uwagę, że inflacja jest na tyle mocno uwarunkowana zewnętrznie, że NBP nie jest w tej chwili w stanie nic zrobić.

,,Przynajmniej nic na co wydałby zgodę rząd, szczególnie przy narastających problemach na rynku obligacji" – wskazał.

,,W konsekwencji na jutrzejszym posiedzeniu RPP będziemy świadkami kolejnej podwyżki stóp procentowych, w naszym odczuciu jednak łagodniejszej niż ostatnia, o 50 punktów bazowych do 5 proc." – ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak zastrzegł, docelowo scenariusz organizacji zakłada, że "nie powinniśmy przekroczyć 6 proc. przy obecnych wydarzeniach na świecie i w Polsce".

stopy procentowe

To kolejna podwyżka

Na początku kwietnia br. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Była to siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych.

Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc.

Czytaj też: Stopy procentowe wzrosły. Co to oznacza w praktyce?

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE