PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Stan klęski suszy w województwie lubuskim? Tego chce Izba Rolnicza

Stan klęski suszy w województwie lubuskim? Tego chce Izba Rolnicza

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 18:30:00
Stan klęski

Według Lubuskiej Izby Rolniczej powinien zostać wprowadzony stan klęski na terenie całego województwa. W tym celu złożyli odpowiedni wniosek.

Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa o wprowadzenie stanu klęski suszy w regionie. Opierając się na opiniach producentów rolnych z regionu wskazuje, że z powodu niesprzyjającej pogody plony z upraw ozimych mogą być o 50 proc. niższe niż zakładano, a w przypadku jarych nawet jeszcze niższe.

Wniosek do Henryka Kowalczyka

Jak przekazał PAP prezes Lubuskiej Izby Rolniczej (LIR) Stanisław Myśliwiec, problemy te wynikają z sytuacji pogodowej i braku opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, czyli głównie na przedwiośniu i wiosną.

„Analizując Monitoring Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu, zauważamy znaczące różnice, które nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą” – napisano w piśmie skierowanym do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

Samorząd rolniczy woj. lubuskiego postuluje, by zamiast opierać się o dane nt. suszy z obecnie funkcjonującego sytemu pomiarowego, do szacowania wyrządzanych przez nią strat powołać gminne komisje, czyli wrócić do wcześniej stosowanej metody.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Myśliwiec, dzięki temu realnie będzie można ocenić stan roślin znajdujących się na polach, gdyż nie wszędzie sytuacja jest taka sama, dlatego stan klęski suszy powinien zostać wprowadzony.

„W ostatnim okresie w naszym regionie pojawiły się okresowo intensywniejsze opady i miejscowe burze, jednakże w tym czasie, tuż przed żniwami, deszcz nie zniweluje powstałych strat, a jedynie może przyczynić się do ich pogłębienia. Choć niektóre uprawy, na przykład zbóż, na pierwszy rzut oka wyglądają okazale, to z uwagi na warunki wegetacyjne ich kłosy są niemal puste” – dodał.

Stan klęski suszy w jednym z województw?

Według szefa LIR stan klęski suszy musi być wprowadzony. Wpływ na zaistniałą sytuację mają też uregulowania związane z terminami używania nawozów sztucznych, w tym głównie azotowych.

„Zgodnie z obowiązującymi regulacjami na terenie kraju nawozy azotowe można zaczynać stosować od początku marca. W naszym regionie ten termin powinien być znacznie wcześniejszy, na przykład od lutego. Wiąże się to z tym, że w zachodniej części Polski wegetacja rusza nawet dwa miesiące szybciej niż na wschodniej ścianie. Tym samym rośliny uprawne powinny być zasilane znacznie wcześniej, by mogły przetrwać trudne dla nich warunki pogodowe” – powiedział PAP Myśliwiec.

W swoim piśmie do szefa resortu rolnictwa LIR wskazuje, że – przychylając się do wniosków rolników – zwraca się z prośbą o pilne podjęcie działań w tej sprawie, tym bardziej, że w woj. lubuskim rolnicy będą niebawem rozpoczynać żniwa.

Czytaj również: Ekspert UMCS: rolnictwo szczególnie dotkliwie odczuwa susze

PAP/fot.pixabay