PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sondaż poparcia dla partii politycznych. Konfederacja poza Sejmem

Sondaż poparcia dla partii politycznych. Konfederacja poza Sejmem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-25 10:30:00
sondaż

Sondaż United Surveys dla portalu wp.pl wykazał, żew Konfederacja znalazłaby się poza Sejmem w wyborach. 

Jak wynika z sondażu United Surveys dla portalu wp.pl., gdyby wybory do parlamentu odbyły się w ten weekend, na PiS zagłosowałoby 34,2 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z 25,9 proc. Na trzecim - Lewica z 9,8 proc. Poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja.

Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych

Nowy sondaż poparcia dla partii politycznych wykazał, że na PiS zagłosowałoby 34,2 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z 25,9 proc. Na trzecim - Lewica z 9,8 proc. 

"Na czwartym miejscu znalazło się ugrupowanie Szymona Hołowni – Polska 2050. Cieszy się ono poparciem 9,4 proc. badanych. Do Sejmu dostaliby się jeszcze politycy PSL  Koalicja Polska. Zagłosowałoby na nich 6,3 proc. badanych"  pisze portal.

Sondaż wykazał również, że poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja, która cieszy się 4 proc. poparciem. Natomiast 10,4 proc. ankietowanych nie wiedziało, kogo poprzeć.

Poproszony przez portal o przeliczenie tych wyników na mandaty prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekazał, że PiS miałoby ich 204, KO  149, Lewica  44, Polska 2050 – 41, a PSL  21 i jeden mandat dla mniejszości niemieckiej.

sondaż sejm

Frekwencja na poziomie prawie 50%

Z sondażu wynika również, że gdyby w niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, wzięłoby w nich udział 47,2 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 34,9 proc. badanych, "raczej tak"  12,3 proc.

"Dokładnie tyle samo ankietowanych nie zamierza głosować (47,2 proc.). Odpowiedzi zdecydowanie nie udzieliło 27,9 proc. ankietowanych, raczej nie - 19,3 proc."  poinformował portal. Natomiast 5,7 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji, czy weźmie udział w wyborach parlamentarnych.

Sondaż United Surveys dla wp.pl przeprowadzono w dniach 22-23 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Czytaj też: Sondaż: Prawie 50% badanych przeciwna obecnym działaniom rządu

fot.pixabay.com/sejm.gov.pl