PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sondaż: Oszczędzanie energii niespecjalnie interesuje Polaków

Sondaż: Oszczędzanie energii niespecjalnie interesuje Polaków

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-05 08:00:00
Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii nie jest priorytetem Polaków. 60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii. Oszczędzanie deklaruje 37 proc.

Gazeta informuje, że "najnowszy sondaż United Surveys dla +DGP+ i RMF pokazuje, że 60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii". "Oszczędzanie deklaruje 37 proc. Pytanie zadaliśmy w kontekście rosnących cen energii i możliwych podwyżek taryf" – dodaje.

Wyniki badania dla RMF FM

Dziennik zauważa, że "w szczegółowych danych widać dwie prawidłowości". "Po pierwsze, skłonność do oszczędzania na ogół rośnie z wiekiem. Najwyższa jest u seniorów w wieku 60-69 lat, wśród których deklaruje ją 46 proc. I po drugie, wyraźnie wyższą od średniej skłonność do oszczędzania energii widać również wśród osób, które mają dzieci, zwłaszcza więcej niż jedno" – stwierdza.

W badaniu zapytano też, "w jaki sposób osoby deklarujące oszczędzanie energii zamierzają to robić?".

"Większość badanych (53 proc.) twierdzi, że będzie pilnować, by gasić niepotrzebne oświetlenie. Z kolei mniej więcej co piąty badany przewiduje, że zmniejszy temperaturę w mieszkaniu w okresie grzewczym. Ponad 11 proc. mówi o ograniczeniu korzystania z urządzeń elektrycznych. Bardzo mało osób deklaruje zmianę źródła ogrzewania (4,5 proc.) czy remont i docieplenie swoich domów (2,4 proc.)" – zwraca uwagę.

Oszczędzanie energii powinno być priorytetem?

Według "DGP", "te ostatnie wyniki nie dziwią Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego".

"Ludzie mają świadomość, że nie przeprowadzą takich inwestycji przed tym sezonem grzewczym mimo namów ze strony premiera. Dlatego w tak krótkim horyzoncie czasowym pod uwagę biorą to, co jest możliwe do wykonania. Wymiana źródła ciepła i termomodernizacja domu to projekty często na wiele miesięcy, a nawet lata, i wymagające odpowiednich narzędzi finansowych" – mówi Andrzej Guła.

Warto przypomnieć kwietniowe badanie, z które wynika, że oszczędzanie energii to jedno z poświęceń na jakie gotowi są Polacy, by móc walczyć z Rosją.

"Rośnie świadomość, że ograniczanie zużycia paliw kopalnych ma bezpośrednie przełożenie na zyski Kremla i jego zdolności do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie. Co za tym idzie, Polacy deklarują, że zmieniają swoje przyzwyczajenia bądź wyrażają gotowość ich zmiany w najbliższym czasie. Tak wynika z nowego sondażu YouGov dla European Climate Foundation" – pisała "DGP".

Czytaj również: Ceny węgla dla energetyki większe o 38,5 proc niż przed rokiem

PAP/fot;pixabay