PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Śledczy badają sprawę weterynarza, który uśpił zdrowego psa

Śledczy badają sprawę weterynarza, który uśpił zdrowego psa

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-27 17:45:00
uśpił zdrowego psa

Weterynarz, który uśpił zdrowego psa – owczarka niemieckiego dostanie co najwyżej naganę – taką karę może wymierzyć Sąd Lekarsko-Weterynaryjny.

Postępowanie wyjaśniające zakończył już rzecznik odpowiedzialności zawodowej Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Jednocześnie sprawę bada Prokuratura, ze względu na zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez weterynarza, które złożyli przedstawiciele kieleckiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

Weterynarz uśpił zdrowego psa 

Do zdarzenia doszło na początku maja w gminie Zagnańsk. Weterynarz został wezwany do jednej z miejscowości, gdzie miał przebadać chorego psa i ocenić, czy można go jeszcze wyleczyć. Lekarz pomylił adres i nie pytając właściciela o zgodę, uśpił zdrowego psa – owczarka niemieckiego.

Postępowanie wyjaśniające ws. przeprowadził rzecznik odpowiedzialności zawodowej Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Z kolei zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez weterynarza złożyli przedstawiciele kieleckiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

"Eutanazja zwierząt musi być poprzedzona szczegółowym badaniem, które daje ewentualne wskazania do uśpienia ze względu na to, że zwierzę cierpi, jest nieuleczalnie chore. Takie badania nie zostało przeprowadzone, a lekarz przed podaniem zastrzyku nie zapytał właścicieli o zgodę. Dodatkowo najprawdopodobniej uśpił zwierzę niedopuszczalnym środkiem. Więcej będziemy wiedzieć po otrzymaniu badań toksykologicznych, które obecnie są prowadzone" – powiedział lek. wet. Aleksander Borowiecki, rzecznik odpowiedzialności zawodowej Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

 Maksymalna kara dla lekarza to nagana

Borowiecki zaznaczył, że przygotowywany jest wniosek o ukaranie weterynarza do Sądu Lekarsko-Weterynaryjnego. Maksymalna kara dla lekarza to w tym wypadku nagana.

Sprawę bada też prokuratura. "W sprawie zebraliśmy już większość materiału dowodowego. Spodziewamy się, że do połowy czerwca otrzymamy ostateczne wyniki sekcji zwłok, która ma dać odpowiedź, co było przyczyną śmierci psa" – poinformował prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Obecnie śledztwo toczy się w sprawie. Nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Czytaj też: Weterynarze dostrzegli opiekuna sprzed komputera. Modne teleporady dla zwierząt

PAP/fot. pixabay


Przejazdy dla Ukraińców w PKP Intercity nie będą już darmowe 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 10:00:00

KIG: W najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowane będzie spadać 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 09:00:00

Polski Ład 2.0 rusza w 1. lipca. Przed nami zmiany, zmiany, zmiany

Autor: Tomasz Racki 2022-06-27 07:16:00

BULT SMOGOWICZE