PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Śląskie Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały dofinansowanie od leśników

Śląskie Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały dofinansowanie od leśników

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 19:00:00
Ochotnicze Straże Pożarne

Gdy płonie las, zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się Ochotnicze Straże Pożarne z pobliskich jednostek i to dzięki nim udaje się powstrzymać ogień.

Leśnicy zdecydowali o wsparciu 10 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z woj. śląskiego. Wsparcie finansowe od leśników otrzymały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w woj. śląskim: OSP Lubliniec, Krupski Młyn, Potępa, Rudziniec, Niewiesze, Pławniowice, Toszek, Wilkowiczki, Pniów i Kotulin. Środki trafią na rozwój infrastruktury i zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Ochotnicze Straże Pożarne są bardzo ważne

„Współpraca ze strażakami jest dla nas, leśników, szczególnie ważna. Dzięki doskonałej koordynacji działań możemy cieszyć się niskimi statystykami pożarów w polskich lasach. Postawiliśmy na Ochotnicze Straże Pożarne i wspieramy je, bo ich teren działania – zwłaszcza w małych i średnich miejscowościach i gminach – jest zbieżny z naszymi potrzebami” – ocenił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber, zaznaczając, iż leśnicy nie dysponują ani sprzętem, ani ludźmi do walki z żywiołem – stąd ścisła współpraca ze strażakami.

System przeciwpożarowy – w tym system łączności – Lasów Państwowych jest coraz ściślej zintegrowany z systemem powiadamiania Straży Pożarnej. Leśnicy podkreślają, iż szybka reakcja na informacje o zarzewiu ognia oznacza minimalizację strat. Na obszarze administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach średnia powierzchnia pożaru nie przekracza 23 arów.

„Jednak czasem – jak ostatnio w Miasteczku Śląskim w Nadleśnictwie Świerklaniec – pogoda drastycznie utrudnia akcję i dochodzi do rozwinięcia się pożaru. Wówczas trudno przecenić umiejętności i możliwości sprzętu, jakim dysponują Ochotnicze Straże Pożarne wspierające strażaków zawodowych. Zwłaszcza, gdy silny, porywisty wiatr eliminuje z akcji pomoc z powietrza – helikoptery i samoloty gaśnicze” – podkreślił dyrektor Sieber.

ochotnicze straże pożarne

Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały wsparcie

Wsparcie finansowe od leśników otrzymały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w woj. śląskim: OSP Lubliniec, Krupski Młyn, Potępa, Rudziniec, Niewiesze, Pławniowice, Toszek, Wilkowiczki, Pniów i Kotulin. Środki trafią na rozwój infrastruktury i zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Na przekazane przez leśników wsparcie złożyło się m.in. ponad 50 tys. zł towarzystwa ubezpieczeniowego z TUV Cuprum. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica podkreślił, iż inwestowanie w Ochotnicze Straże Pożarne daje wymierne efekty.

„To właśnie strażacy z OSP są zazwyczaj najszybciej – często w kilkanaście minut – na miejscu zarzewia ognia w lesie. Dlatego rzadko dochodzi do rozwinięcia się pożaru” – powiedział dyrektor.

W ubiegłym roku na terenie katowickiej RDLP doszło do 96 pożarów lasu; w tym roku ilość pożarów wzrosła, w związku z suszą w lasach.

Czytaj też: Ustawa o OSP została podpisana przez Prezydenta

PAP/fot.KG PSP


KIG: W najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowane będzie spadać 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 09:00:00

Polski Ład 2.0 rusza w 1. lipca. Przed nami zmiany, zmiany, zmiany

Autor: Tomasz Racki 2022-06-27 07:16:00

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 15:30:00

BULT SMOGOWICZE