PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Składka zdrowotna ze zmianami – Prezydent podpisał ustawę

Składka zdrowotna ze zmianami – Prezydent podpisał ustawę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-05 19:00:00
Składka zdrowotna

Składka zdrowotna ze zmianami w liczeniu wchodzi w życie. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu spółek handlowych – poinformowało Ministerstwo Finansów

Jak podało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Resort przypomniał, że nowelizacji KSH znalazły się m.in. przepisy modyfikujące zasady ustalania dochodu do obliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców.

Zmiany w przepisach weszły w życie

Składka zdrowotna po zmianach będzie obliczana z uwzględnieniem różnic remanentowych. Dzięki temu firmy, które kupiły towary jeszcze w 2021 r., a sprzedadzą je np. dopiero w 2022 r., będą uwzględniać wydatki na zakupy przy obliczaniu.

„Wprowadzenie tej poprawki to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Zasada powinna obowiązywać od samego początku. Niedopuszczalne jest by przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną od przychodu ze sprzedaży bez uwzględniania poniesionego kosztu. Przepisy doprecyzowano przy nowelizacji KSH dlatego, żeby bez zbędnej zwłoki uwzględnić ten postulat przedsiębiorców” – powiedział cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Artur Soboń.

Składka zdrowotna po zmianach

Resort finansów poinformował także, że znowelizowane przepisy m.in. doprecyzowują także kwestię uwzględniania przy liczeniu składki zdrowotnej dochodów lub przychodów wolnych od opodatkowania. W rezultacie przy ustalaniu składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość przychodów lub dochodów wolnych od podatku (z wyjątkiem dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i rodzin 4+). Ta zasada ma być stosowana również przy opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Składka zdrowotna i jej naliczania to niejedyna zmiana w przepisach. Poza tym nowelizacja KSH sprawiła, że dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.

Czytaj również: ARiMR: Półmetek naboru na rozpoczęcie działalności pozarolniczej za nami

PAP/fot.pixabay


Autor: Tomasz Racki

Polskie firmy już myślą o odbudowie Ukrainy. Zgłaszają się do PUIG


Autor: Polska Agencja Prasowa

Powstaną cztery nowe czarne punkty wodne na Mazowszu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rynek kosmetyków. Polska uplasowała się na wysokim miejscu w UE


BULT SMOGOWICZE