PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sinice w Bałtyku. Zamknięto kąpieliska w Kątach Rybackich i Sztutowie

Sinice w Bałtyku. Zamknięto kąpieliska w Kątach Rybackich i Sztutowie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-20 13:00:00
Sinice

Przez sinice zostały zamknięte kąpieliska w Kątach Rybackich i Sztutowie (województwo pomorskie). Zakaz kąpieli w tych miejscach obowiązuje do odwołania.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody przekazuje na bieżąco Główny Inspektorat Sanitarny. Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim wskazali, że woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic. Kolejne próbki wody z obu kąpielisk zostaną pobrane w środę.

Sinice w Bałtyku

Sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody. Niektóre z nich, tworząc zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich, produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Zamknięte do odwołania pozostaje również kąpielisko w Pucku. Jest to spowodowane niedzielną awarią rurociągu i zrzutem ok. 200 m3 nieczystości z oczyszczalni "Swarzewo" do Zatoki Puckiej. Inspektorzy Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w poniedziałek pobrali próbki wody z Zatoki Puckiej. Ich wyniki mają być znane w środę.

Na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – można się bezpiecznie kąpać.

sinice

Czytaj też: Sinice przyczyną tajemniczego masowego wymierania słoni

PAP/fot.pixabay