PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza za braki cukru nie odpowiada

Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza za braki cukru nie odpowiada

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-21 18:15:00
Sasin

Krajowa Grupa Spożywcza za braki cukru nie odpowiada; realizuje terminowo wszystkie zawarte kontrakty – poinformował wicepremier Jacek Sasin.

Jak dodał minister aktywów państwowych “Jesteśmy gotowi dostarczać cukier do odbiorców, którzy nie mają umów z KGS”. Krajowa Grupa Spożywcza jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności KGS stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Od kilku dni brakuje cukru w sklepach

Sasin w czwartek odniósł się do dostępności cukru w sieciach handlowych. W ostatnich dniach media informują o braku cukru w sklepach; niektóre sieci, np. Biedronka, wprowadzają limit zakupu cukru przez klientów.

"Mówimy o brakach w wielkich sieciach handlowych, które są kontrolowane przez zagraniczny kapitał. My wiemy, że duże zagraniczne podmioty chętnie zaopatrują się u zagranicznych producentów, mają swoich dostawców" – powiedział Sasin w stanowisku przesłanym w czwartek PAP.

Jak dodał, w przypadku cukru, "w Polsce są to firmy, które wykupiły polskie cukrownie w latach 90.". 

"To dwie, duże niemieckie firmy funkcjonujące na polskim rynku, które kontrolują 60 proc. polskiego rynku" – wskazał.

Sasin

Sasin: KGS za braki cukru nie odpowiada

Wicepremier zachęcił przedstawicieli sieci handlowych "i wszystkich tych, którym tego cukru dzisiaj brakuje, żeby się zgłaszać do Krajowej Grupy Spożywczej". 

Sasin podkreślił, że Krajowa Grupa Spożywcza jest producentem cukru, który ma 40 proc. udziałów w rynku; dysponuje cukrem, który w każdej chwili może dostarczyć.

"Krajowa Grupa Spożywcza realizuje terminowo wszystkie zawarte kontrakty. Nie ma tutaj żadnego problemu z dostępnością towarów. Dziś można powiedzieć, że na pewno sektor państwowy, tj. Krajowa Grupa Spożywcza za braki cukru nie odpowiada. Jesteśmy również gotowi, aby ten cukier dostarczać do innych odbiorców, tych, którzy nie mają dzisiaj umów" - zaznaczył Sasin.

"Zawierajcie dzisiaj umowy z Krajową Grupą Spożywczą, a ten cukier będziecie mieli" – dodał.

Krajowa Grupa Spożywcza jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności KGS stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Czytaj też: Krajowa Grupa Spożywcza posiada kapitał własny w wysokości 1,3 mld zł

PAP/fot.Twitter