PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Rząd podjął decyzję ws obniżki PIT i ulgi dla klasy średniej

Rząd podjął decyzję ws obniżki PIT i ulgi dla klasy średniej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-22 23:00:00
PIT

Premier na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że rząd jest za obniżeniem od 1 lipca dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. 

Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd w piątek przyjął projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada obniżenie od 1 lipca dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej. Jak zaznaczył, jest to zmiana korzystna dla ponad 10 mln podatników, a neutralną dla pozostałych.

Obniżka PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej 

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne (do kwoty 8,7 tys. zł rocznie) z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.).

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

"Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej (...) jednocześnie obniżamy stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników" powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, jest to zmiana korzystna dla ponad 10 mln podatników, a neutralną dla pozostałych.

Jak dodał Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w dwóch lub trzech miejscach. "W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę podatków już od pierwszej wypłaty" - podkreślił.

PIT obniżka

Premier: Przyjazne podatki, to przede wszystkim podatki niskie

W swojej wypowiedzi premier podkreślił, że przyjazne podatki to przede wszystkim niskie, proste i sprawiedliwe podatki. Dodał, że zaproponowane zmiany w podatkach to m.in. odpowiedź na to, co się dzieje w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Szef rządu zauważył, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała destabilizację gospodarczą w Europie. W związku z tym - jak podkreślił premier - rząd musi odpowiednio zareagować na niwie społeczno-gospodarczej.

Według premiera "przyjazne podatki, to przede wszystkim podatki niskie, podatki proste, podatki sprawiedliwe".

"W tych niespokojnych czasach Polacy mogą mieć oparcie w państwie"  zapewnił szef rządu.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Artur Soboń zwrócił uwagę, że projekt zmian w podatkach dotyczy 25 mln podatników, dla 13 mln z nich będzie korzystny a dla reszty neutralny.

"Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT" – powiedział Soboń.

Stwierdził także, że z części rozwiązań wprowadzonych od początku roku, takich jak abolicja podatkowa, rząd się wycofał.

Zobacz też: Nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Olbrzymia susza w Polsce. Hydrolodzy: Robimy za mało, aby jej zapobiec


BULT SMOGOWICZE