PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / "Rz": Zbigniew Ziobro chce przejąć władzę w Zjednoczonej Prawicy

"Rz": Zbigniew Ziobro chce przejąć władzę w Zjednoczonej Prawicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 15:00:00
Zbigniew Ziobro

"Rzeczpospolita" przytoczyła sondaż IBRiS, według którego, aż 24 proc. badanych zwolenników rządzących uważa, że Zbigniew Ziobro walczy o władzę na prawicy.

Jedna trzecia zwolenników władzy uważa, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro broni suwerenności kraju, ale największa grupa ogółu badanych uważa, że chodzi mu o władzę na prawicy – pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita" na podstawie sondażu IBRiS.

Zbigniew Ziobro walczy o władzę na prawicy?

Dziennik przypomina, że w tym tygodniu Sejm zajmie się zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym w brzmieniu, które uchwalił Senat, a więc z przepisami idącymi po myśli opozycji.

"W wersji senackiej znalazły się propozycje, które są dla ministra sprawiedliwości niemożliwe do zaakceptowania. (...) Jeśli w Sejmie choćby kilkoro posłów obozu władzy, związanych np. z premierem, zagłosuje za wersją senacką – albo nie naciśnie guzika mimo obecności na sali – pomoże w upokorzeniu Ziobry. A minister będzie musiał wybrać: albo przełknąć kształt ustawy całkowicie sprzeczny z jego interesami i zapowiedziami, albo odejść z koalicji rządzącej na rok przed wyborami" – pisze "Rz".

Gazeta przytacza wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego w dniach 3-4 czerwca na 1000-osobowej grupie respondentów (metoda CATI). Według niego 31,8 proc. ogółu badanych uważa, że motywem działań Ziobry jest przede wszystkim walka o władzę w Zjednoczonej Prawicy. 18,9 proc. twierdzi, że minister sprawiedliwości chce "wyjścia Polski z UE", a 17,8 proc. uważa, że stara się on obronić suwerenność kraju. Zdaniem 8 proc. Zbigniew Ziobro chce budować nową formację na wzór Frontu narodowego Marine Le Pen.

Zbigniew Ziobro

Elektorat lewicy najbardziej sceptyczny  

Wśród wyborców deklarujących się jako zwolennicy obecnej władzy w to, że Zbigniew  Ziobro broni suwerenności kraju, wierzy 34 proc. wyborców, 24 proc. uważa, że raczej jest to walka o władzę na prawicy, a 4 proc. sądzi, że minister chce powielać model francuskiego FN, a 1 proc wierzy, że Ziobro zamierza doprowadzić do opuszczenia Unii przez Polskę – podaje "Rz".

Najbardziej sceptyczny wobec intencji Ziobry jest elektorat lewicy i osoby, które w poprzednich wyborach prezydenckich głosowały na Roberta Biedronia: 71 proc. wśród nich uważa, że motywem postępowania lidera Solidarnej Polski jest walka o władzę, a 29 proc., że chęć wyprowadzenia Polski z UE.

"Minister sprawiedliwości jest też surowo oceniany przez wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza: 62 proc. z nich uważa, że Ziobrze chodzi tylko o władzę w ZP. Co ciekawe, w elektoracie Rafała Trzaskowskiego tylko 39 proc. podziela to zdanie. Większa grupa – 40 proc. pytanych – wskazuje, że Ziobrze chodzi o wyjście naszego kraju ze Wspólnoty" – pisze dziennik.

Czytaj też: Ziobro o KPO: Te pieniądze należą się nam jak kość psu

PAP/fot.MŚ


Przejazdy dla Ukraińców w PKP Intercity nie będą już darmowe 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 10:00:00

KIG: W najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowane będzie spadać 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 09:00:00

Polski Ład 2.0 rusza w 1. lipca. Przed nami zmiany, zmiany, zmiany

Autor: Tomasz Racki 2022-06-27 07:16:00

BULT SMOGOWICZE