PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Rynek piwa w poważnym kryzysie. Tak źle nie było od dawna

Rynek piwa w poważnym kryzysie. Tak źle nie było od dawna

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-08 09:19:00
Rynek piwa

Rynek piwa jest w poważnym kryzysie, a produkcja i sprzedaż złocistego trunku wciąż spada, bo Polacy w trudnych czasach łapią się za kieszenie.

Jak wskazuje w środę "Rzeczpospolita", wyjątkiem jest piwo bezalkoholowe, którego wartość sprzedaży rośnie dwucyfrowo. Eksperci oceniają, że gdyby nie piwo bezalkoholowe, sytuacja w branży byłaby jeszcze gorsza.

Rynek piwa w kryzysie

Jak stwierdza dziennik, rynek piwa zalicza mocne spadki zarówno produkcji, jak i sprzedaży. Napój ten okazuje się produktem bardzo wrażliwym na cenę, a jego odbiorcy – na społeczne obawy.

,,Wybuch wojny w Ukrainie zepsuł cały rozpędzający się popyt. Mamy więc kolejny rok kryzysu, tym razem w towarzystwie dwucyfrowej inflacji" – stwierdza.

Zwraca uwagę, że produkcja złocistego napoju w kwietniu 2022 zmniejszyła się w skali roku o 6,3 proc., a z miesiąca na miesiąc – o 0,4 proc. Pod względem sprzedaży w skali roku rynek skurczył się o 4 proc. Najbardziej zmniejszyła się sprzedaż lagera, mierzona w litrach spadła o 4 proc., choć wartość sprzedaży utrzymała minimalny wzrost o 0,1 proc.

rynek piwa

Piwo bezalkoholowe notuje wzrost

Mimo kryzysu ze sprzedażą wartą 18 mld zł piwo wciąż jest głównym graczem (44-proc. udział) szacowanego na 40 mld zł rynku alkoholi w Polsce – wynika z cytowanych przez dziennik danych NielsenIQ. Ale nie wszystkie kategorie tego trunku ucierpiały.

,,Piwo bezalkoholowe to obecnie absolutny hit – zwracają uwagę przedstawiciele Żywca, a dane GUS i NielsenIQ tylko to potwierdzają" – zaznacza gazeta.

Piwo bezalkoholowe zajmuje już 6 proc. rynku i wciąż utrzymuje wysoką dynamikę.

,,Gdyby nie ono sytuacja branży byłaby jeszcze gorsza" – ocenia.

,,Nadal obserwujemy rozwój segmentu piw bezalkoholowych, których wartość sprzedaży wzrosła o 11 proc. rok do roku, przy 2-proc. wzroście wolumenu" – informuje cytowana przez gazetę Anna Anasik, starszy konsultant klienta w NielsenIQ.

W tym czasie produkcja tego rodzaju piwa zwiększyła się o 8 proc. w skali roku, a w kwietniu w skali miesiąca – o 9,3 proc. Gdy porównać pierwsze cztery miesiące tego roku z analogicznym okresem ubiegłego roku, produkcja wzrosła o 12,5 proc. – podaje dziennik.

Czytaj też: Piwo dla psów, by i one miały coś z wizyty w pubie? To się dzieje

PAP/fot.pixabay


Mława: Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana przez policję

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 15:30:00

Unia Europejska uderza w Polskę. Wszystko w „obronie klimatu”

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 15:04:00

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 11:30:00

BULT SMOGOWICZE