PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Rynek kosmetyków. Polska uplasowała się na wysokim miejscu w UE

Rynek kosmetyków. Polska uplasowała się na wysokim miejscu w UE

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-21 16:00:00
rynek kosmetyków

Polski rynek kosmetyków prężnie się rozwija. Polska zajęła wysokie miejsce pod wzgledem sprzedaży kosmetyków i artykułów do pielęgnacji.

Według analizy stowarzyszenia Cosmetics Europe uwzględniającego dane za 2020 r. Stary Kontynent jest największym na świecie rynkiem produktów z kategorii higieny osobistej oraz dbałości o urodę klasyfikowanych jako Beauty & Personal Care. Jego wartość przekracza 76,5 mld euro.

Polska wysoko w rankingu sprzedaży kosmetyków w UE

Polski rynek kosmetyków w ostatnich latach rozwija się bardzo prężnie. Jak wynika z analizy stowarzyszenia Cosmetics Europe, Polska zajmuje 6. miejsce pod względem sprzedaży kosmetyków i artykułów do pielęgnacji urody w Europie. Wartość sprzedaży tych produktów na polskim rynku wynosi blisko 3,8 mld euro. 

Zgodnie z danymi Cosmetics Europe, europejskie stowarzyszenia, które reprezentuje ponad 4 tys. firm oraz narodowych stowarzyszeń działających w branży kosmetycznej, w Polsce wartość sprzedaży kosmetyków i artykułów do pielęgnacji urody wynosi blisko 3,8 mld euro, co plasuje nasz kraj na 6. miejscu europejskiego rankingu, za zajmującymi pierwszą pozycję Niemcami (14 mld euro), Francją (11,5 mld euro), Wielką Brytanią (9,8 mld euro), Włochami (9,7 mld euro) i Hiszpanią (6,4 mld euro).

Według zaś analizy Checkpoint Systems oraz Crime & Tech wartość wyrobów kosmetycznych, które nie zostały sprzedane ze względu "na aktywność nieuczciwych konsumentów czy kradzieże na wczesnych etapach łańcuchów dostaw sięga w Polsce 13 mln euro rocznie". To ponad dwa razy więcej niż w przypadku elektroniki czy artykułów sportowych.

rynek kosmetyków Polska

Rynek kosmetyków w dobie inflacji 

Według ekspertów cytowanych w informacji sektor artykułów kosmetycznych będzie zmagał się z szeregiem wyzwań powodowanych głównie przez makroekonomiczne skutki globalnej inflacji czy te związane z ostatnimi wydarzeniami na geopolitycznej mapie świata.

"Bain and Company kalkuluje, że w związku z rosnącymi cenami opakowań, surowców stosowanych w tym przemyśle czy energii, koszty produkcji wzrosły ostatnio średnio od 25 do nawet 30 proc."  – podano.

Rynek kosmetyków zatrudnia ponad 2 mln pracowników, a wytwarzana przez branżę wartość dodana dla europejskiej gospodarki sięga co roku 30 mld euro, "z czego 18 mld to korzyści wytwarzane niebezpośrednio, przez rozległe łańcuchy dostaw".

Sprawdź też: Jakie kosmetyki najchętniej wybierają kobiety?

fot.pixabay.com