PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższyła stopy procentowe 

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższyła stopy procentowe 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-06 20:15:00
stopy procentowe 

Jak poinformowano w komunikacie, aby ograniczyć ryzyko wzrostu inflacji, Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższyła wszystkie stopy procentowe. 

Utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej; aby je ograniczyć, RPP ponownie zdecydowała o wzroście stóp procentowych – napisano w środę w komunikacie po posiedzeniu RPP. NBP może interweniować na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia wahań kursu złotego – dodano.

Stopy procentowe podwyższone o 1 pkt proc.

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc.

W komunikacie po posiedzeniu wskazano, że zdaniem RPP utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.) w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP – zaznaczono.

Stopy procentowe

Możliwe interwencje na rynku walutowym

Jak oceniono, podwyższone stopy procentowe NBP będą także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

W komunikacie poinformowano, że dalsze decyzje Rady będą zależeć od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.

"NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji" – napisano. Jednocześnie wskazano, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.

Czytaj też: Glapiński: Wzrost PKB w I kwartale br. będzie bliski 7 proc. PKB

PAP/fot. pixabay/fot. tt Narodowy Bank Polski 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE