PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Galimatias z PIT. Kiedy powinniśmy rozliczyć ten podatek?

Galimatias z PIT. Kiedy powinniśmy rozliczyć ten podatek?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-24 10:00:00
PIT

Obowiązujące obecnie terminy wyboru rodzaju PIT i formy jego rozliczania, dla osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą ulegną zmianie. 

Nowe rozwiązania wprowadza kolejna projektowana modyfikacja tego pakietu, jaka przygotowywana jest w ramach Polskiego Ładu – pisze we wtorek „Puls Biznesu”. „Puls Biznesu” pisze, że „opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S (przeznaczony dla przedsiębiorców w spadku) do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 r.”

PIT rozliczany w innych terminach

Dziennik informuje, że „obecnie zeznania są składane w różnych terminach, zależnie od formy opodatkowania. Najwięcej czasu mają na to osoby rozliczające się według skali podatkowej – do 30 kwietnia (w tym roku jest to niedziela, więc do 2 maja)”. „Podatnicy będący na ryczałcie ewidencjonowanym rozliczali się do 28 lutego, a na karcie podatkowej – składali deklarację o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej w poprzednim roku do 31 stycznia”.

„Puls Biznesu” pisze, że „opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą sporządzać i wysyłać roczny PIT-28 lub PIT-28S (przeznaczony dla przedsiębiorców w spadku) do 20 kwietnia. Termin ma obowiązywać już w czasie zeznań składanych za 2022 r.”

PIT

Zmiana opodatkowania przysługuje jedynie przedsiębiorcom 

Jak podaje gazeta, „zmiana formy opodatkowania w 2022 r. ma przysługiwać wyłącznie przedsiębiorcom opłacającym podatek dochodowy według jednolitej stawki 19 proc. oraz w formie ryczałtu ewidencjonowanego”. „Poza tym będą oni mogli przejść wyłącznie na zasady ogólne”.

„Z projektu wynika też, że podatnicy podlegający ryczałtowi ewidencjonowanemu przez 1 lipca 2022 r. będą mogli do 22 sierpnia 2022 złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego opodatkowania od lipca do końca roku” – czytamy. „W takim przypadku po zakończeniu roku rozliczą swoje przychody dwukrotnie – w PIT-28 wykażą przychody osiągnięte do 30 czerwca, a w PIT-36 dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.”.

Czytaj też: Ministerstwo Finansów proponuje redukcję niższej stawki PIT

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE