PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Służby przechwyciły przemyt papierosów. Zabezpieczono 70 tys. sztuk

Służby przechwyciły przemyt papierosów. Zabezpieczono 70 tys. sztuk

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-13 18:00:00
Przemyt papierosów

Służby z Łukowa i Białej Podlaskiej w woj. lubelskim zabezpieczyły nielegalny przemyt papierosów bez polskich znaków akcyzy. 

Łukowscy policjanci i celnicy z Białej Podlaskiej zabezpieczyli prawie 70 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy w domu mieszkańca gminy Serokomla. Mężczyźnie grozi do trzech lat więzienia i grzywna. Straty z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa wynoszą niemal 65 tysięcy złotych.

Przemyt papierosów zabezpieczony

Jak poinformował w środę starszy aspirant Marcin Józwik z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, funkcjonariusze zatrzymali nielegalny przemyt papierosów we wtorek na terenie gminy Serokomla (powiat łukowski).

"Policjanci z Łukowa zwalczający przestępczość gospodarczą i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej pojechali do jednego z domów w gminie Serokomla. Z posiadanych informacji wynikało, że mieszkający tam 49-latek przechowuje papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy" – przekazał Józwik.

Podczas przeszukania mieszkania i budynku gospodarczego policjanci znaleźli prawie 70 tysięcy sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy. "49-latek tłumaczył, że kupił te papierosy na własny użytek. Mężczyzna został zatrzymany, a papierosy zabezpieczone" – dodał.

Przemyt papierosów

Straty z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa wynoszą niemal 65 tysięcy złotych. 49-latkowi za naruszenie przepisów karno-skarbowych grozi do 3 lat pozbawienia wolności, grzywna i przepadek nielegalnego towaru.

Warto dodać, że pomimo podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe legalna sprzedaż papierosów w Polsce systematycznie rośnie – aż o 11 proc. w dwóch pierwszych miesiącach tego roku. Konsekwentnie maleje natomiast udział szarej strefy, która w 2021 roku stanowiła już zaledwie 5,8 proc. rynku tytoniowego – wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Udział szarej strefy w krajowym rynku papierosowym był w 2021 rekordowo niski. W tej branży szara strefa maleje sukcesywnie od 2015 roku, gdy wynosiła 19% – wskazuje IPAG.

Czytaj też: KAS udaremniła przemyt papierosów w dachowych skrytkach

PAP/fot. pixabay/fot. lukow.policja.gov.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całej Polski


Autor: Świat Rolnika

Czy polskie lasy znikają? Lasy Państwowe odpowiadają na artykuł


Autor: Tomasz Racki

Granice państwowe się nam „przesunęły”. Co z płotem na granicy z Białorusią?


BULT SMOGOWICZE