PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Promesy finansowe dla OSP z czterech powiatów Mazowsza

Promesy finansowe dla OSP z czterech powiatów Mazowsza

Autor: Tomasz Racki 2022-07-20 11:00:00
osp

Promesy finansowe na sprzęt otrzymały w poniedziałek OSP z czterech powiatów Mazowsza: grójeckiego, białobrzeskiego, kozienickiego i przysuskiego. 

Wręczono 70 promes na kwotę 1,1 mln zł. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości w Grójcu (woj. mazowieckie) dziękowała za to, co w marcu spontanicznie zrobili strażacy-ochotnicy oddając swój sprzęt Ukrainie, która została napadnięta przez Rosję.

Podkreśliła, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz fundusze wojewódzkie stale wspierają OSP w całej Polsce. Fundusze przeznaczają środki zarówno na duży sprzęt – jak wozy gaśnicze z wyposażeniem, ale też na mały, drobny sprzęt potrzebny w akcjach strażackich.

OSP ze wsparciem

Przekazywane promesy środków z tych funduszy mają zrekompensować OSP i pozwolić na odtworzenie oddanego Ukrainie sprzętu, by niczego nie brakowało w codziennej służbie – tłumaczyła.

"Byście mogli tak samo, jak dotychczas służyć Polkom i Polakom i nieść pomoc na co dzień" – mówiła minister Moskwa w Grójcu.

"Nadal OSP i ten mundur, to jest mundur, który budzi w Polsce największe zaufanie społeczne" – podkreśliła minister przemawiając do przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych z czterech mazowieckich powiatów.

osp

Strażacy mają przekazać zapotrzebowanie na sprzęt

Dziękując strażakom – ochotnikom za stałe działania pomocowe i ratownicze prosiła, by przekazywać funduszom ochrony środowiska zapotrzebowanie na kolejny, potrzebny sprzęt.
Organizatorzy spotkania podali, że dotychczasowa pomoc dla OSP na Mazowszu ze strony NFOŚiGW i wojewódzkiego funduszu to 90 mln zł. W skali kraju ze środków narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska tylko w tym roku do wszystkich OSP trafi 119 mln zł.

W tym roku na Mazowszu zaplanowano przekazanie ponad 19 mln zł na wszystkie programy, również te, na które promesy środków wręczono w poniedziałek w Grójcu. To program doposażenia sprzętu dla OSP – 7,4 mln zł w skali całego Mazowsza oraz ponad 2 mln zł na program aktywizowania i doposażenia tych OSP, przy których działają młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Inny program, to – 4 mln zł dla całego woj. mazowieckiego na doposażenie i modernizacja budynków strażnic OSP – ich termomodernizacja, zmiana źródła ciepła, wymiana drzwi i okien, by sprzęt i miejsca OSP były w dobrym stanie technicznym.

W Grójcu podano, że od poniedziałku fundusz ogłosił nowe nabory dla OSP – na zakup ciężkiego sprzętu – samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz w innym programie – na doposażenie jednostek OSP w agregaty prądotwórcze dużej mocy - powyżej 100 kW. To pierwszy raz, gdy fundusz przeznaczył na ten cel dofinansowanie, którego celem jest by w każdym powiecie był przynajmniej jeden taki agregat.

Fundusze od poniedziałku czekają też na wnioski od samorządów na dofinansowanie oświetlenia ulicznego - to bezzwrotna pomoc do 100 tys. zł przy sfinansowaniu nie więcej niż 90 proc. kosztów.

Taki program ma zrekompensować samorządom problemy, które pojawiły się w wyniku wojny w Ukrainie i jeszcze bardziej je zaktywizować do ekologicznych działań – wyjaśnili organizatorzy grójeckiego spotkania.

Czytaj także: PSP: Strażacy podjęli w tym roku ponad 226 tysięcy interwencji

PAP/fot. pixabay