PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Prezes PKN Orlen oczekuje na zgodę KE na przejęcie Lotosu 

Prezes PKN Orlen oczekuje na zgodę KE na przejęcie Lotosu 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-08 17:30:00
PKN Orlen

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spodziewa się ostatecznej zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu w ciągu parunastu dni. 

Jak zadeklarował w środę, nie spodziewa się decyzji innej niż zgoda, bo Komisja przyjęła wyjaśnienia Orlenu ws. środków zaradczych.„Nie spodziewamy się decyzji innej niż zgoda” – dodał. Obajtek dodał, że walne zgromadzenia akcjonariuszy w sprawie przejęcia są planowane na przełom lipca i sierpnia, i „ten termin jest niezagrożony”.

PKN Orlen przejmuje Lotos 

„Wyjaśniliśmy Komisji wszelkie wątpliwości, decyzja KE będzie w ciągu parunastu dni” – powiedział Obajtek dziennikarzom. „Nie spodziewamy się decyzji innej niż zgoda” – dodał. Jak sprecyzował, wątpliwości zostały wyjaśnione, wyjaśnienia – całkowicie zamknięte i przyjęte przez Komisję. Zaznaczył, że chodziło o "niewielkie" zmiany w umowach z partnerami w ramach środków zaradczych, "nic nieznaczące, drobne zapisy".

Obajtek dodał, że walne zgromadzenia akcjonariuszy w sprawie przejęcia Lotosu są planowane na przełom lipca i sierpnia, i „ten termin jest niezagrożony”. Podkreślił też, że nie ma już miejsca na zmianę przyjętego parytetu wymiany akcji w relacji 1:1,075.

"Przy jego przygotowywaniu wzięliśmy pod uwagę wszystkie czynniki, wyceny były poprzedzone wcześniejszymi analizami i badaniami doradców, w tym globalnych firm inwestycyjnych. Patrzyliśmy również na rekomendacje analityków biur maklerskich i ich wyceny firm. Oba zarządy miały pełną świadomość przy podejmowaniu decyzji" – powiedział prezes Orlenu.

"Wychodziliśmy z założenia, że parytet powinien być satysfakcjonujący dla akcjonariuszy Lotosu i Orlenu. Uważamy, że parytet jest sprawiedliwy dla każdego akcjonariusza" – dodał.

Prezes PKN Orlen ocenił również, że niezagrożony jest także październikowy termin przejęcia PGNiG.

PKN Orlen

Projekty z Saudi Aramco i spółką Sabic

Obajtek poinformował także, że PKN Orlen w najbliższym czasie ogłosi warte kilka mld dol. projekty z Saudi Aramco i jego spółką Sabic w zakresie rozwoju łańcucha petrochemicznego.

"Z dużym prawdopodobieństwem jeszcze przed walnymi zgromadzeniami Orlenu i Lotosu zakomunikujemy wspólne projekty" – powiedział.

Prezes Orlenu poinformował także, że w ostatnich miesiącach, mimo wysokich cen paliw, w Polsce notuje się ponad 10 proc. wzrost ich sprzedaży w stosunku do zeszłego roku. Jako przyczyny wzrostu popytu wskazał m.in. pojawienie się w Polsce miliona samochodów z Ukrainy, którymi przyjechali uchodźcy, czy też związany z wojną wzrost transportu do i z Ukrainy przez polskie terytorium.

Obajtek zapewnił, że mimo zwiększonego popytu w Polsce nie ma zagrożenia niedoborami paliw płynnych.

"Tego problemu dziś nie ma" – podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że partnerstwa, w które wszedł Orlen, m.in. z Saudi Aramco, są powiązane z bezpieczeństwem. Taki partner traktuje nas priorytetowo – wyjaśniał, dodając, że saudyjski koncern wsparł Orlen np. w przypadku dostaw oleju napędowego.

Czytaj też: Prezes PSL: Oczekujemy obniżenia marży przez PKN Orlen

PAP/fot.PKN Orlen/fot. tt Daniel Obajtek 


Niebezpieczna żywność z Chin przechwycona przez służby w woj. lubelskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:30:00

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 20:30:00

Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

BULT SMOGOWICZE