PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Morawiecki chce jak najszybciej umożliwić Ukrainie dołączenie do UE 

Morawiecki chce jak najszybciej umożliwić Ukrainie dołączenie do UE 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-07 16:00:00
Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki stara się wywrzeć presję na zachodnich państwach Europy, by te przyspieszyły proces dołączania Ukrainy do UE. 

„Kraje wolnego świata muszą pomagać Ukrainie. Szczególne zobowiązania ciążą na krajach, które zbudowały zależność energetyczną od Rosji i sprzedawały jej broń. Ukraina powinna jak najszybciej uzyskać status państwa kandydującego do UE” – stwierdził premier polskiego rządu.

Ważne słowa na konferencji darczyńców

Pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson w czwartek w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

"Gdy Rosja przynosi śmierć, kraje wolnego świata muszą nieść pomoc. Konferencja w Warszawie pokazała ogromną solidarność nas wszystkich, w niesieniu Ukrainie nadziei, w zapewnieniu jej przyszłości" – powiedział premier Morawiecki.

Relacjonował, że podczas spotkania omawiano to, co aktualnie dzieje się w Ukrainie, ale także przyszłość suwerennej i wolnej Ukrainy.

Ukraina, jak zaznaczył szef polskiego rządu, powinna jak najszybciej uzyskać status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. "To jest ważne dla Ukraińców, by zachować ducha walki, morale" – wskazał.

Morawiecki

Morawiecki: Musimy pomóc Ukrainie stanąć na nogi

"Musimy działać mając w perspektywie myślenie długodystansowe. Stajemy przed pytaniami, co możemy zrobić, by Ukraińcy przetrwali, jak możemy pomóc Ukrainie stanąć na nogi" – mówił Mateusz Morawiecki.

"Szczególne zobowiązania ciążą na tych krajach europejskich, które zbudowały zależność energetyczną od Rosji i sprzedawały jej broń. Nie będę wspominać poszczególnych krajów. Wiem, że sytuacje państw się od siebie różnią. Ale niezwykle ważna jest teraz nasza jedność" – podkreślił.

Czytaj także: Premier Morawiecki: Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo

źródła: PAP/ fot. twitter MorawieckiM
 
 


Autor: Michał Rybka

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane


Autor: Tomasz Racki

Gminy mogą zyskać na ryczałcie. Samorządy postawią na swoim?


BULT SMOGOWICZE