O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Prawo wodne musi zostać dostosowane do unijnych dyrektyw

Prawo wodne

Na środowym posiedzeniu rządu zostanie rozpatrzony punkt, dotyczący zmiany ustawy Prawo wodne. Zmiany są spowodowane dostosowaniem prawa do dyrektyw UE.

Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, dostosowanie do wymagań dyrektywy 91/271/EWG ma być osiągnięte m.in. przez doprecyzowanie procedur związanych z wyznaczaniem, zmianą lub likwidacją aglomeracji. Usprawnione mają też być procedury związane z krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych.

Zmiany w prawie wodnym

Nie tylko procedury związane z krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych będą usprawnione. Nowe Prawo wodne zawiera również zmiany w zakresie zgód wodnoprawnych, zapewnienie odpowiedniej jakości oczyszczania ścieków odprowadzanych taborem asenizacyjnym ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, w zależności od wielkości aglomeracji, z której pochodzą. Chodzi też o ustanowienie kar administracyjnych za naruszenie zobowiązań aglomeracji.

Projektowane zmiany w ustawie Prawo wodne mają też na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do wymagań dyrektywy 2006/7/WE. Przewidziane zmiany to usprawnienie procesu tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Nowelizacja ma też pozwolić Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie korzystać z pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa przeznaczonej na dofinansowanie działalności bieżącej, obejmującej wyłącznie zadania publiczne.

Prawo wodne

Prawo wodne – poprzednie zmiany

W grudniu 2021 roku również doszło do zmiany w ustawie Prawo wodne. Dostosowano polskie regulacje do wymagań szeregu dyrektyw. Zgodnie z wpisem do Wykazu, dostosowanie do wymagań dyrektywy 91/271/EWG ma być osiągnięte przez doprecyzowanie procedur związanych z wyznaczaniem, zmianą lub likwidacją aglomeracji, usprawnienie procedur związanych z krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych.

Projektowane zmiany w ustawie Prawo wodne mają też na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do wymagań dyrektywy 2006/7/WE. Przewidziane zmiany to usprawnienie procesu tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Zmiana ma też pozwolić PGW Wody Polskie korzystać z pomocy finansowej państwa udzielanej w formie dotacji podmiotowej z budżetu państwa przeznaczonej na dofinansowanie działalności bieżącej, obejmującej wyłącznie zadania publiczne.

Czytaj również: Woda będzie w Polsce jeszcze większym problemem? Przed nami kryzys?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023