PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Pożar lasu w Lubuskiem. Ogień spowodował detonację niewybuchów

Pożar lasu w Lubuskiem. Ogień spowodował detonację niewybuchów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-27 14:30:00
Pożar lasu

Pożar lasu w rejonie miejscowości Poźrzadło (woj. lubuskie) zdetonował co najmniej 18 niewybuchów z okresu II wojny światowej. 

Aktualnie teren jest zabezpieczony i przez 48 godzin nie ma do niego wstępu. Pomimo upływu lat pozostałości po największym światowym konflikcie nadal są bardzo niebezpieczne. W przypadku zauważenia jakichkolwiek materiałów wybuchowych, amunicji nie należy ich ruszać, a niezwłocznie powiadomić Policję.

Pożar lasu doprowadził do detonacji niewybuchów 

Okres suszy to również niestety czas pożarów. Jest to okres ciężkiej pracy służb ratowniczych, przede wszystkim Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu świebodzińskiego. Wspólnie sprawdzamy również przyczyny tych pożarów, by mieć pewność, że nie są one powodowane przez ludzi.

Wszystkie akcje ratownicze niosą ryzyko, jednak pożar w rejonie miejscowości Poźrzadło w powiecie świebodzińskim był szczególnie niebezpieczny. Wysoka temperatura spowodowała wybuch co najmniej 18 ładunków, bomb lub amunicji leżącej w lesie. Z tej przyczyny czynności były znacząco utrudnione i do opanowania pożaru wykorzystano samoloty gaśnicze oraz broniono, by pożar się nie rozprzestrzeniał.

Część materiałów, które utrudniały akcję gaśniczą to niewybuchy, a część zakopana amunicja, której wycofujące się wojsko nie było w stanie zabrać, a nie chciało, by wpadła w ręce aliantów. Każdego roku z powodu pracy ziemnych, czy też poprzez rozrastające się korzenie tego typu „niebezpieczne pamiątki” pojawiają się na powierzchni. Świebodzińscy policjanci, przede wszystkim z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego zabezpieczają takie znaleziska do podjęcia ich przez saperów. W pobliżu miejsca, gdzie był pożar, w tym samym czasie, w polu znaleziono pocisk, który został podjęty przez saperów. Jak widać, pomimo upływu blisko 80 lat od wojny i skorodowanego stanu, ruszane nadal mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Pożar lasu

Czytaj też: Pożar obory w Kidowie. Z płomieni uratowano 50 sztuk bydła

lubuska.policja.gov.pl/fot. Policja Lubuska