PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Powrót pracowników do biur pożądany przez 68 procent przedsiębiorców

Powrót pracowników do biur pożądany przez 68 procent przedsiębiorców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 01:00:00
Powrót pracowników do biur

Według najnowszego raportu już od połowy bieżącego roku aż 68 procent firm planuje rezygnację z pracy zdalnej i powrót pracowników do biur.

Jak wynika z raportu firmy doradczej CBRE, proces ten rozpoczął się już, w co czwartym przedsiębiorstwie, a 45 procent planuje wdrożyć go maksymalnie od końca czerwca. Pracodawcy nie są jednakże jednomyślni co do wymiaru czasu spędzanego w miejscu pracy.  

Tempo wdrażania zmian

Według autorów raportu CBRE "EMEA Office Occupier Sentiment Survey" praca w trybie zdalnym wynikająca z pandemii dobiega końca. 68 proc. przedsiębiorców będzie promować regularny powrót pracowników do biur – nawet od połowy tego roku. W przypadku co czwartej firmy ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca. Jeden na sześciu przedsiębiorców nie narzucił ram czasowych, kiedy powrót do biura ma się wydarzyć.

"Jest to raczej proces, w którym pracownicy dostosują się do nowego trybu pracy" – wskazano.

Blisko 80 procent firm finansowych planuje "bardziej regularny" powrót do biura do połowy roku. Ponad 1/3 firm technologicznych ma w planach ten proces, ale "bez narzucania sobie określonych ram czasowych".

Powrót pracowników do biur

Powrót pracowników do biur- wybór czy obowiązek

Firmy zdecydowanie stawiają na wybór, a nie obowiązek. Tylko 6 proc. pracodawców wymaga od zatrudnionych powrotu do biur w pełnym wymiarze czasu pracy. 7 na 10 przedsiębiorców zezwala na dobrowolny powrót pracowników do biur według ich uznania. "Firmy zastrzegają jednak, że w przyszłości mogą zostać narzucone zasady dotyczące frekwencji w biurze" – wskazała Małgorzata Niewińska z CBRE, cytowana w czwartkowej informacji. Zwróciła uwagę, że z deklaracji pracodawców wynika, iż powrót pracowników do biur jest konieczny. "To sprzyja integracji, wymianie myśli" - dodała.

W opinii 63 proc. firm najważniejszym narzędziem, które ma pomóc w przeprowadzeniu procesu powrotu do biura, jest komunikacja. Chodzi o przejrzyste i bieżące wiadomości o tym, co i kiedy się wydarzy. Na drugim miejscu według 55 proc. przedsiębiorców jest "jasne komunikowanie strategii", a na trzecim zapewnienie takich samych doświadczeń pracy zarówno z domu, jak i z biura (48 proc.). Przedsiębiorcy podkreślają też "jakość doświadczeń biurowych" (39 proc.) jako jeden z kluczowych elementów procesu powrotu do biur.

Czytaj również:CBOS: Polacy uważają, że pandemia COVID jeszcze się nie skończyła

PAP/fot.pixabay

 

KIG: W najbliższych miesiącach bezrobocie rejestrowane będzie spadać 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 09:00:00

Polski Ład 2.0 rusza w 1. lipca. Przed nami zmiany, zmiany, zmiany

Autor: Tomasz Racki 2022-06-27 07:16:00

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 15:30:00

BULT SMOGOWICZE