PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Kulturowy wypas owiec za miliony. Baca nieźle zarobi

Kulturowy wypas owiec za miliony. Baca nieźle zarobi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-21 11:00:00
wypas owiec 

1,870 mln zł trafi do baców z Małopolski, którzy prowadzą wypas owiec, dbają o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionów górskich.

Promesę wręczy w niedzielę 24 kwietnia w Ludźmierzu marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski przedstawicielom Związku Podhalan, podczas dorocznego uroczystego redyku Wiosennego. Pieniądze dla baców zostały przeznaczone w wyniku otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych województwa małopolskiego w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Kulturowy wypas owiec ma wiele zalet 

"Samorząd województwa małopolskiego wspiera ochronę bioróżnorodności i krajobrazu przyrodniczego i kulturowego gór. Przykładem takich działań jest m.in. czynna ochrona przyrody poprzez przeprowadzenie wypasu kulturowego owiec na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Kulturowy wypas owiec zapobiega też procesowi zaniku polan reglowych, na których znajdują się siedliska rzadkich roślin. Zachowanie gospodarki pasterskiej w Małopolsce jest też ważne ze względu na wielowiekowe tradycje lokalnej ludności" – napisał marszałek Witold Kozłowski w komunikacie.

Pieniądze dla baców zostały przeznaczone w wyniku otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych województwa małopolskiego w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. W ramach otwartego konkursu ofert Zarząd Województwa Małopolskiego udzielił dotacji celowej z budżetu województwa na dofinansowanie wypasu kulturowego owiec na terenie 10 regionów woj. małopolskiego.

Wypas owiec

Czytaj też: Rasy owiec i ich rozwój na przestrzeni lat. Którą wybrać?

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE