PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 22:00:00
stacja wodorowa

Krakowska stacja wodorowa PKN Orlen jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Inwestycja ważnym krokiem do neutralności klimatycznej.

Pierwsza wodorowa stacja PKN Orlen w naszym kraju otwarta została w piątek w Krakowie. Jak ocenił prezydent miasta Jacek Majchrowski, jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Inwestycja została przygotowana zgodnie ze strategią wodorową grupy Orlen.

Na ulice Krakowa wkrótce wyjedzie autobus wodorowy

Prezydent stolicy Małopolski, podczas briefingu prasowego przypomniał, że dwa lata temu Krakowski Holding Komunalny i MPK podpisały umowę z Orlenem odnośnie autobusów wodorowych. "W tej chwili to się spełnia – pierwszy autobus wodorowy wyjedzie za chwilę na ulice Krakowa" – powiedział Jacek Majchrowski. Autobus linii 128 kursował będzie od piątku na trasie Zajezdnia Płaszów – Prądnik Czerwony.

W ocenie prezydenta "to oznacza, że działamy w sposób systematyczny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej". "Sądzę, że te początki linii wodorowej będą dalej się rozwijały. Istniejącym zawsze problemem była kwestia stacji ładowania; w tej chwili jest on rozwiązany. Stacja wodorowa jest, możemy puścić autobus, a jeżeli on się sprawdzi, to będą i następne" –  wskazał Majchrowski.

Stacja wodorowa

Stacja wodorowa częścią większego projektu

O technologii wodorowej zastosowanej przy produkcji prezentowanego pojazdu opowiedział Mateusz Figaszewski, dyrektor rozwoju elektromobilności i analiz rynku w Solaris. "Warto podkreślić, że jest to autobus elektryczny, z tą różnicą, że produkuje energię elektryczną na pokładzie pojazdu z wykorzystaniem wodoru. Podczas jazdy następuje proces odwróconej elektrolizy, w której zamieniamy wodę w energię elektryczną, dzięki czemu mamy jazdę całkowicie bezemisyjną" – wyjaśnił.

Jak doprecyzował dyrektor, jedynym produktem ubocznym w procesie wykorzystywania tej technologii jest para wodna i ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania lub chłodzenia tego pojazdu, przy wykorzystaniu specjalnej pompy ciepła. W jego ocenie "jest to przyszłość transportu publicznego w coraz większej liczbie miast". "Mamy nadzieję, że Kraków na stałe dołączy wkrótce do grona miasta, wykorzystujących technologię wodorową" – podsumował Figaszewski.

Pojazd zaprezentowany został na stacji obsługi autobusów Płaszów. Miejsce to, według zapowiedzi, zostanie przebudowane. Przygotowana została już koncepcja przebudowy całej stacji, aby stacja wodorowa znalazła tam swoje miejsce. Poza tym ma powstać trzypoziomwy parking dla autobusów wodorowych oraz całego zaplecza technicznego i administracyjnego, potrzebnego do obsługi tych pojazdów. "Planujemy, oczywiście za zgodą walnego zgromadzenia, które reprezentuje pan prezydent Krakowa, inwestycje poziomu 700 milionów zł, które obejmą zakup 150 autobusów wodorowych i budowę obiektu" –  zadeklarował Rafał Świerczyński, prezes MPK w Krakowie.

Obajtek: ,, Stacja wodorowa to jest przyszłość”

Podczas piątkowego wydarzenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek omówił założenia inwestycji, podejmowanych przez koncern w celu realizacji polityki niskiej emisji dwutlenku węgla. "PKN Orlen idzie w zeroemisyjność, to nie tylko słowa, to jest potężny proces inwestycyjny" – powiedział.

Zapowiedział także rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. "Za 1,5 roku jak pierwsza spółka Skarbu Państwa rozpoczniemy budowę farmy wiatrowej na Bałtyku" – powiedział. Dodał, że proces przygotowawczy został zakończony i obecnie trwa proces kontraktowania wykonawców inwestycji.

W ocenie Obajtka "dziś biznes wymaga swoistej transformacji". "Musimy inwestować w nowoczesne technologie, w nowoczesny rozwój, w zeroemisyjną energetykę, musimy inwestować w alternatywne paliwa. To jest przyszłość. Nie unikniemy inwestycji w tym kierunku jeżeli chcemy być firma rozwojową" – mówił szef koncernu. Obajtek podkreślił, że w ciągu 8 lat koncern zainwestuje w rozwój sektora wodorowego 7,4 mld zł.

Wyjaśnił, że dzięki pierwszemu hubowi wodorowemu w Trzebini, mobilna stacja wodorowa będzie autobusy komunikacji miejskiej. Hub może produkować ok. 50 kg wodoru na godzinę. Prezes Orlenu dodał, że budowane są kolejne huby wodorowe. Następny ma powstać we Włocławku, który będzie mógł produkować ok. 170 kg wodoru na godzinę, a docelowo 500 kg. Kolejny hub ma powstać w Płocku (600 kg wodoru na godzinę). "Do końca tej dekady wybudujemy 10 hubów wodorowych zarówno w Polsce jak i w regionie" – zapowiedział.

Obajtek wskazał ponadto, że w ciągu 8 lat koncern zbuduje też ok. 100 stacji wodorowych. Pojawią się one na początku w Poznaniu, Katowicach, Pile, Włocławku.

Czytaj również:Obajtek: Przejęcie Lotosu w lipcu lub sierpniu; fuzja z PGNiG do końca roku

PAP/fot.pixabay