PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / PIE: W najbliższych miesiącach inflacja będzie przekraczać 10 proc.

PIE: W najbliższych miesiącach inflacja będzie przekraczać 10 proc.

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-18 10:00:00
inflacja

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenił, że w przyszłym miesiącu wzrost cen znacząco przyspieszy, w kwietniu natomiast inflacja będzie dwucyfrowa.

Lutowe dane o inflacji nie odzwierciedlają jeszcze skutków rosyjskiej agresji – wskazał Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego we wtorkowym komentarzu do danych GUS. W ocenie analityka inflacja w najbliższych miesiącach będzie systematycznie przekraczać 10 proc. Dwucyfrowy wzrost na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw – ocenił analityk.

Inflacja rośnie między innymi przez ceny paliw

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br. wzrosły o 8,5 proc. rdr, w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc.

W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 9,4 proc., a mdm o 1,9 proc. Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 9,2 proc., a mdm o 1,9 proc.

Jak podkreślił w komentarzu do danych GUS analityk PIE, inflacja spadła mniej niż zakładały rynkowe prognozy (8,1 proc.). Zaznaczył, że dane zostały sporządzone przed 24 lutego i nie uwzględniają skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rybacki zauważył, że skalę wzrostu cen na stacjach paliw zobaczymy dopiero w przyszłym miesiącu – tygodniowe dane Komisji Europejskiej wskazują, że będzie to około 25 proc.

Inflacja

Dwucyfrowy wzrost inflacji wystąpi już w kwietniu

W ocenie analityka inflacja w najbliższych miesiącach będzie systematycznie przekraczać 10 proc., a pierwszy taki wynik może być obserwowany już za miesiąc.

"Dwucyfrowy wzrost na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw. W drugiej połowie roku podwyżki widoczne będą również wśród żywności oraz części innych towarów" – ocenił Rybacki.

Zwrócił uwagę, że nowym ryzykiem dla inflacji jest powtórny wzrost kosztów frachtu morskiego. "Chiny poinformowały o wprowadzeniu surowych restrykcji w kluczowych miastach (Szanghaj, Shenzen) z uwagi na wzrost zakażeń na COVID-19. Ograniczenia transportu były jednym z czynników odpowiadających za wzrost inflacji w ubiegłym roku. Wkrótce sytuacja może się powtórzyć" – stwierdził analityk.

Czytaj też: Rzecznik rządu: Liczymy, że inflacja będzie na poziomie 7 proc.

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE