PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Obwody łowieckie na nowych zasadach. Jest komunikat Ministerstwa Środowiska

Obwody łowieckie na nowych zasadach. Jest komunikat Ministerstwa Środowiska

Autor: Michał Rybka 2022-04-05 08:00:00
obwody łowieckie

PZŁ na swojej stronie opublikował komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dzierżawione obwody łowieckie z dniem 1 kwietnia zmieniają mechanizm działania.

Zmiany dotyczą możliwości prowadzenia gospodarki łowieckiej w dzierżawionych obwodach łowieckich. Ten komunikat nie może być obojętny dla myśliwych i rolników, bowiem odpowiednio prowadzona gospodarka łowiecka i związane z nią kwestie dotyczące szkód łowieckich i odszkodowań za nie, bezpośrednio wiążą się z ekonomią i finansami m.in. gospodarstw rolnych.

Wprowadzone zmiany mogą być niejasne

Jednakże, zanim o szansach, to należy zaznaczyć, że z ostatnim dniem marca br. wygasł dotychczasowy podział województw na obwody łowieckie. Wygasły również umowy dzierżawy obwodów łowieckich zawarte przed 1-szym kwietnia 2018 r. W związku z tym może dojść do pewnych zawirowań i nieścisłości.

"Z dniem 1 kwietnia br. gospodarkę łowiecką w obwodach łowieckich będą mogli prowadzić ci dzierżawcy, którzy zawarli umowy ich dzierżawy z właściwymi regionalnymi dyrektorami Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe albo właściwymi starostami" – brzmi fragment komunikatu MKiŚ.

obwody łowieckie

Obwody łowieckie a kwestia polowań

Komunikat zawiera także kwestie dotyczącą polowań. Podkreślono w nim, że polowanie na podstawie rocznych planów łowieckich będzie można prowadzić „dopiero po przeprowadzeniu inwentaryzacji zwierzyny i zatwierdzeniu rocznych planów łowieckich przez właściwych nadleśniczych w terminach określonych w art 8b ust. 2 ustawy – Prawo łowieckie, oraz po wydaniu myśliwym upoważnień do wykonywania polowania indywidualnego”.

"Niezależnie od powyższego, po zawarciu umowy dzierżawy obwodu łowieckiego, od 1 kwietnia br. możliwe będzie wykonywanie odstrzałów sanitarnych dzików, pod warunkiem, iż na terenie danego obwodu łowieckiego obowiązują nakazy odstrzałów sanitarnych dzików wydane na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt" – czytamy w komunikacie.

Czytaj też: prof. dr hab. Paweł Piątkiewicz (NRŁ): łowczemu krajowemu wręczono zwolnienie dyscyplinarne

źródła:pzlow.pl/fot.pexels,pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Najnowszy sondaż: PiS z dużą przewagą nad resztą


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kleszcze w Polsce nie odpuszczają. Borelioza nadal groźna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ci przedsiębiorcy odczuwają skutki wojny na Ukrainie najbardziej


BULT SMOGOWICZE