O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Obajtek: Wytwórnia tlenu i azotu wzmocni przewagi konkurencyjne i zyski

Obajtek

Mająca powstać w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku wytwórnia tlenu i azotu wzmocni przewagi konkurencyjne i zyski koncernu – ocenił  Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen dodał, że na inwestycji skorzysta też polska gospodarka. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł. Według PKN Orlen, wytwarzany w nowej instalacji gazowy tlen i azot będzie wykorzystywany na potrzeby spółki, w tym w powstającym kompleksie na terenie jej zakładu głównego w Płocku instalacji Olefiny III. “W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu” – powiedział Obajtek.

Obajtek informuje o inwestycji w wytwórnię tlenu i azotu

PKN Orlen poinformował we wtorek, iż "zainwestuje w nowoczesną i efektywną energetycznie wytwórnię tlenu i azotu w zakładzie produkcyjnym w Płocku". Koncern oznajmił, iż zawarł umowę na budowę instalacji podstawowej, która powstanie w pierwszym etapie projektu. "Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł, a jej oddanie do użytku planowane jest na początku 2025 r." – zapowiedziano w komunikacie. 

Jak podał koncern, budowa nowej wytwórni rozpocznie się już wkrótce, a wykonawcą instalacji podstawowej będzie Linde GmbH, Linde Engineering, "największa na świecie firma w branży gazów technicznych". 

Według PKN Orlen, wytwarzany w nowej instalacji gazowy tlen i azot będzie wykorzystywany na potrzeby spółki, w tym w powstającym kompleksie na terenie jej zakładu głównego w Płocku instalacji Olefiny III. Dodatkowo, jak zaznaczył koncern, realizacja inwestycji pozwoli rozszerzyć portfolio o kolejne wysokomarżowe produkty, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie m.in. branży przemysłowej, chemicznej, spożywczej i medycznej.

"Wytwórnia, która powstanie w zakładzie w Płocku, zwiększy podaż tlenu i azotu, wykorzystywanych w naszych zaawansowanych procesach produkcyjnych. To z kolei przełoży się na wzrost produktów końcowych. W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu. W efekcie wzmocnimy przewagi konkurencyjne i zwiększymy zyski, na czym skorzysta także polska gospodarka" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Obajtek

Produkcja gazów szlachetnych 

Obajtek ocenił przy tym, iż koncern skutecznie wdraża strategię Orlen2030, rozwijając kompetencje w obszarze petrochemii i budując łańcuch wartości skoncentrowany się na produktach, które generują najwyższe marże. 

PKN Orlen przypomniał, że w jego głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku działają już dwie wytwórnie skroplonego tlenu i azotu – gazy te wykorzystywane są na potrzeby własne spółki, m.in. do produkcji olefin. "Zdolności wytwórcze nowej instalacji, która powstanie na początku 2025 r., będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących wytwórni i wyniosą 38,5 tys. Nm3/h tlenu oraz 75 tys. Nm3/h azotu. To ilość, która pozwoli zaspokoić potrzeby płockiego zakładu" – wyliczył koncern.

Jak zapowiedział PKN Orlen, w wyniku realizacji inwestycji będzie on produkował także tlen i azot w postaci ciekłej, które są powszechnie stosowane m.in. w branży medycznej. Koncern oznajmił zarazem, iż poszerzy również swoje portfolio o dodatkowe produkty wysokomarżowe, które będą sprzedawane klientom zewnętrznym – gazy szlachetne, jak argon, wykorzystywany np. do napełniania żarówek i lamp jarzeniowych, krypton – stosowany m.in. w lampach stroboskopowych używanych na pasach startowych lotnisk, ksenon – wykorzystywany do produkcji laserów czy reflektorów samochodowych, neon – stosowany w produkcji nośników reklamowych oraz hel – mający coraz częściej zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Czytaj też: Analitycy: Ceny paliw wzrosną jeszcze bardziej. LPG będzie po 4 zł

PAP/fot. tt Daniel Obajtek

swiatrolnika.info 2023