PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Niewybuchy znalezione w małej wsi; mieszkańcy zostali ewakuowani

Niewybuchy znalezione w małej wsi; mieszkańcy zostali ewakuowani

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-06 11:30:00
Niewybuchy

W małej miejscowości o nazwie Nowy Kościół w powiecie złotoryjskim, w trakcie wykonywania prac porządkowych zostały znalezione niewybuchy. 

Jak się okazało, były to skorodowane pociski pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Do czasu przyjazdu saperów teren został zabezpieczony przez złotoryjskich policjantów, a tuż przed akcją podejmowania niewybuchów konieczna była ewakuacja mieszkańców. Policja przypomina, że materiały wybuchowe niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości wybuchowe, dlatego nie należy takich przedmiotów dotykać, podnosić czy też odkopywać. Miejsce znaleziska należy natomiast zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować Policję lub inne służby.

Blisko 30 mieszkańców zostało ewakuowanych

Zgłoszenie, że na jednej z posesji znaleziono niewybuchy, wpłynęło do dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi w godzinach popołudniowych. Trzy skorodowane pociski, o długości około 60 cm każdy, zostały ujawnione przez mieszkańca Nowego Kościoła w trakcie wykonywania prac porządkowych. O znalezisku natychmiast powiadomiono saperów z jednostki wojskowej w Bolesławcu. Do czasu ich przyjazdu, teren ujawnienia pocisków był zabezpieczany przez policjantów.

Następnego dnia, po rozpoznaniu przez saperów zarówno pocisków jak i terenu, na którym je ujawniono, podjęto decyzję o ewakuacji 28 mieszkańców sąsiadujących z miejscem, w którym prowadzono prace. Akcja zakończyła się około godziny 12.00. Pociski zostały zabezpieczone przez saperów, a mieszkańcy bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu rolnik natknął się na niewybuchy, którymi okazały się miny z II wojny światowej.

Niewybuchy

Policja przypomina: Niewybuchy stanowią zagrożenie

Słoneczna pogoda sprzyja spacerom czy też pracom porządkowym, podczas których możemy odnaleźć podobne „pamiątki” z czasów II wojny światowej. Policja przypomina, że niewybuchy bez względu na wiek stanowią niebezpieczeństwo, dlatego nie wolno ich dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia. 

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

Czytaj też: Granat moździerzowy został znaleziony w ogródku na Lubelszczyźnie

dolnoslaska.policja.gov.pl


Autor: Tomasz Racki

Płaca minimalna zostanie podniesiona o 490 zł? Sprawdź, od kiedy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc.


Autor: Polska Agencja Prasowa

Politycy PSL organizują zieloną niedzielę dla przedsiębiorców


BULT SMOGOWICZE