PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Obiecywali nielegalne odrolnienie gruntów. CBA zatrzymało cztery osoby

Obiecywali nielegalne odrolnienie gruntów. CBA zatrzymało cztery osoby

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-20 22:30:00
CBA

CBA zatrzymało cztery osoby, w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych w sprawie odrolnienia gruntów – dowiedziała się PAP.

To trzech wielkopolskich przedsiębiorców i komornik sądowy z Wrześni. Zespół prasowy Biura poinformował w poniedziałek PAP, że zatrzymania dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA. Za zarzucane przez prokuraturę przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia – podkreślił dział prasowy Prokuratury Krajowej.

CBA zatrzymało cztery osoby 

W nadzorowanym przez wielkopolski wydział departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej śledztwie zatrzymani przez CBA usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu spraw za łapówkę.

Komornikowi sądowemu prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Z obejmującego lata 2019-20 śledztwa wszczętego na podstawie materiałów własnych poznańskiej delegatury CBA wynika, że trzech przedsiębiorców z woj. wielkopolskiego, powoływało się przed innym przedsiębiorcą na wpływy u burmistrza Wrześni, u komornika przy wrześnieńskim sądzie oraz w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi – wynika z informacji przekazanych PAP.

CBA

Nielegalne odrolnienie gruntów 

Mieli oni deklarować szybkie załatwienie wniosku o odrolnienie nieruchomości oraz preferencyjny zakup nieruchomości podczas licytacji komorniczej oczekując w zamian udziału w zyskach z tytułu późniejszych transakcji na tej nieruchomości.

W wyniku śledztwa zgromadzono materiały wskazujące na przyjęcie przez komornika obietnicy 100 tys. zł korzyści majątkowej od jednego z przedsiębiorców – zaznaczył zespół prasowy CBA. Łapówka miała stanowić "wynagrodzenie" za odwołanie przez komornika licytacji nieruchomości wartej 6,5 mln zł.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych przez CBA poręczenia majątkowe, zakazał im kontaktowania się, opuszczania kraju i nakazał dozór policji. Za zarzucane przez prokuraturę przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia – podkreślił dział prasowy PK.

Czytaj też: Plantacja marihuany odkryta przez koluszkowskich funkcjonariuszy

PAP/fot. cba.gov.pl