PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Niecodzienne znalezisko w kuchni. Do mieszkania zawitał wąż zbożowy

Niecodzienne znalezisko w kuchni. Do mieszkania zawitał wąż zbożowy

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 08:00:00
wąż zbożowy

Przerażona mieszkanka warszawskich Bielan znalazła niecodziennego gościa w kuchni. Do jej kuchni zawitał metrowy wąż zbożowy.

Niegroźnego gada zabrali strażnicy z Ekopatrolu i oddali pod opiekę fachowców z Centrum CITES w Warszawskim ZOO. Nie wiadomo, skąd gad wziął się w kuchni kobiety, gdyż w naturze zamieszkuje południowo-wschodnie Stany Zjednoczone.

Wąż zbożowy w kuchni

Mieszkanka Bielan zmęczona upałem postanowiła ukoić pragnienie chłodnym napojem z lodówki. Gdy weszła do kuchni, na podłodze zobaczyła zwiniętego węża. Przerażona, choć racjonalnie myśląca kobieta przykryła gada miską i zadzwoniła na numer straży miejskiej.

,,Po kwadransie pojawił się Ekopatrol. Strażniczka powoli uniosła miskę. Jej oczom ukazał się metrowy – niegroźny, na szczęście – wąż zbożowy" – przekazał Jerzy Jabraszko ze Straży Miejskiej.

Po dokładnym obejrzeniu intruza okazało się, że nie ma żadnych obrażeń. Nie wiadomo też, skąd wziął się w kuchni kobiety. Strażnicy ostrożnie umieścili gada w transporterze i przewieźli go do Centrum CITES w Warszawskim ZOO, gdzie znajdzie się pod opieką fachowców.

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) to stosunkowo niewielki gad, który bardzo często hodowany jest w terrariach. Występuje w licznych odmianach kolorystycznych. W naturze zamieszkuje południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Zazwyczaj występuje w lasach złożonych przede wszystkim z wiecznie zielonych drzew tropikalnych. Średniej wielkości osobniki zazwyczaj osiągają od 90 do 120 centymetrów długości. Waga zaś waha się od 500 do 900 gramów. Odżywia się głównie gryzoniami, zjada również ptaki (w tym młode) i ich jaja, jaszczurki, płazy bezogonowe.

wąż zbożowy

Czytaj też: Trwają gody żmij. Uważaj na jadowite węże w lasach

PAP/fot. Straż Miejska m. st. Warszawy