O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-10-2022

Autor: Karol Pepliński

NATOwska broń jądrowa w Polsce? Polacy są na tak!

broń jądrowa

Aż 54,1 proc. respondentów uważa, że Polska powinna uczestniczyć „Nuclear Sharing”, dzięki czemu broń jądrowa NATO trafiłaby do naszego kraju.

Jak wynika z sondażu IBRiS  dla Rzeczpospolitej, tylko 29,5 proc. osób jest temu przeciwnych, a pozostali nie mają zdania. Jak podano, program ten umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym takiej broni. Od 2009 r. w ramach programu „Nuclear Sharing” amerykańska broń atomowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Prezydent Andrzej Duda ujawnił, że trwają na ten temat rozmowy z władzami amerykańskimi.

Broń jądrowa w Polsce

Jak wynika z sondażu, "za" są głównie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (68 proc.), ludzie młodzi do 29. roku życia (93 proc.), mieszkańcy dużych miast (64 proc.), osoby ze średnim wykształceniem (60 proc.), którzy czerpią wiedzę z ”Wiadomości” TVP (72 proc.).

,,Program ten umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym takiej broni. Od 2009 r. w ramach tego programu NATO amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Prezydent Andrzej Duda ujawnił, że trwają na ten temat rozmowy z władzami amerykańskimi" – przypomina gazeta.

W sondażu zapytano też, czy respondenci obawiają się, że Putin użyje broni nuklearnej przeciwko Ukrainie.

,,Z badania IBRiS wynika, że takie obawy podziela aż 48,7 proc. pytanych, odmienne zdanie ma 39,6 proc., pozostali nie wiedzą, jak odpowiedzieć. Eskalacji wojny na Ukrainie obawiają się głównie wyborcy Zjednoczonej Prawicy (50 proc.), kobiety (56 proc.), osoby w wieku 40–49 lat (68 proc.), mieszkańcy wsi (62 proc.), a także mający wyższe wykształcenie (54 proc.). Badanie to zostało przeprowadzone w miniony weekend, czyli przed poniedziałkowym masowym rakietowym uderzeniem Rosji na cele na terenie całej Ukrainy" – poinformowała "Rz".

Badanie wykonano 7 i 8 października, metodą CATI, na grupie 1100 respondentów.

broń jądrowa

Czytaj też: NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023