PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Na Mazowszu rozpoczyna się szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Na Mazowszu rozpoczyna się szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-30 13:30:00
szczepienie lisów

Na początku przyszłego miesiąca na terenie województwa mazowieckiego wystartuje wiosenne szczepienie lisów. Wścieklizna w polskich lasach nadal jest problemem.

W kwietniu rozpocznie się wiosenne szczepienie wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego. W ubiegłym roku na terenie Mazowsza stwierdzono łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych. Natomiast w 2022 roku potwierdzono już 16 przypadków.

Podczas szczepienia ludzie powinni zachować wzmożoną czujność

"Od 1 do 13 kwietnia 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki" – poinformował w środę zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Wojewoda przypomina, że przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać gdyż zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Doustna szczepionka umieszczona jest we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Nie będzie wykładana lub zrzucana na drogi, tereny zabudowane i zbiorniki wodne. Uodparnia tylko i wyłącznie lisy.

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" – przekazał wojewoda.

szczepienie lisów

Szczepienie lisów eliminuje wiele zagrożeń, w tym dla ludzi

W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 16 przypadków. Ostatnie przypadki odnotowano w powiatach: otwockim, radomskim oraz mińskim. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

"Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe" – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Czytaj też: Wścieklizna wciąż groźna. Kolejne przypadki na Mazowszu

PAP/ fot. pexels


 


Ostrzeżenie hydrologiczne na Opolszczyźnie. Może dojść do podtopień

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 10:40:00

Minister Moskwa na spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 21:00:00

Ukraińcy mają osiedlać się na wsi i w małych miastach, bo "tam często łatwiej o pracę"

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:25:00

BULT SMOGOWICZE