PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Müller: Rząd przyjął zapisy blokujące import węgla z Rosji

Müller: Rząd przyjął zapisy blokujące import węgla z Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-29 16:30:00
import węgla z Rosji

Rada Ministrów przyjęła we wtorek zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji i mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję.  

Nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, zapis dotyczący importu węgla został zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zauważył przy tym, że w Polsce import rosyjskiego węgla prowadzą jeszcze podmioty prywatne. 

Import węgla z Rosji zablokowany przez Radę Ministrów 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt umożliwiający m.in. mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję i pozwalający też na wzmocnienie sankcji na poziomie krajowym. Müller dopytywany podczas konferencji prasowej o szczegóły projektu poinformował, że proponowane przepisy blokują też import węgla z Rosji.

"Powołując się na klauzulę bezpieczeństwa, poszliśmy o krok dalej w tych przepisach. Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że może budzić to wątpliwości prawne. Niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję UE w tym zakresie" – mówił Müller.

 import węgla z Rosji

Import węgla wciąż prowadzą podmioty prywatne

Jak dodał zapis, dotyczący importu węgla został zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. "Z żalem mówię, że UE nie zdecydowała się wcześniej na te działania. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka niestety przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Mówię o tym publicznie, bo obawiam się w przyszłości tych postepowań przed TSUE. Ale nie chcemy pozwolić, aby dalej taki import był możliwy na terenie Polski, licząc się z pewnymi ryzykami" – mówił rzecznik rządu.

Zauważył przy tym, że w Polsce import węgla z Rosji prowadzą jeszcze podmioty prywatne. "Chcielibyśmy to uniemożliwić. Za łamanie tego typu przepisu będą przewidziane kary finansowe, weryfikację będzie podejmowała Służba Celna" – dodał.

Czytaj też: Embargo na import rosyjskich surowców. Polacy są na tak

PAP/fot. pixabay/fot. tt Kancelaria Premiera


Premier: Naszym obowiązkiem jest zapewnienie Polakom energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:30:00

Morawiecki: Ukraina liczy na naszą pomoc w odbudowie kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 21:00:00

Ekspert UMCS: rolnictwo szczególnie dotkliwie odczuwa susze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:30:00

BULT SMOGOWICZE