PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane

Morawiecki: Poszarpane łańcuchy dostaw muszą zostać odbudowane

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 10:49:00
łańcuchy dostaw

Tematem w Davos jest, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw, które zniszczyły pandemia i wojna na Ukrainie - powiedział premier Morawiecki.

"W Davos, toczą się debaty, które decydują o przyszłości świata, niektórzy mówią, że tam rozdaje się karty" - zaznaczył szef rządu. Jak powiedział, to tutaj, wykuwa się przyszłość polskiej gospodarki. "I z całą pewnością mogę powiedzieć, że jak obserwuję, jak dzisiejszy kryzys wpływa na przedsiębiorców polskich i za granicą, to jestem przekonany, że także z tego kryzysu wyjdziemy mocniejsi" - mówił.

Spotkanie w Davos

"Główny temat w Davos, to dzisiaj, w jaki sposób odbudować poszarpane łańcuchy dostaw. Najpierw pandemia, a teraz wojna na Ukrainie, zniszczyła łańcuchy dostaw. Polska nie chcę być tylko podwykonawcą. I jeśli nie chcemy być monterem cudzych projektów, to musimy tworzyć własne rozwiązania" – podkreślił.

Jak mówił premier, firma Siltec w Pruszkowie eksportuje swoje produkty do niemal wszystkich krajów NATO, w tym do krajów Unii Europejskiej. "Można sobie wyobrazić zatem, jak wysokie są to zaawansowane technologie tutaj produkowane; jesteśmy z tego dumni, że mamy takie firmy jak Siltec" – zaznaczył. Dodał, że taka firma jest nie tylko certyfikowana przez nasze służby specjalne, ale także przez specjalne innych krajów.

Firma Siltec w Pruszkowie istnieje na rynku 40 lat. Dostarcza w Polsce i poza granicami produkty i usługi: wyposażenie służące do ochrony informacji niejawnych i wrażliwych, agregaty prądotwórcze małej i dużej mocy, nowoczesne rozwiązania specjalne, prowadzimy badania i z sukcesem budujemy prototypy nowych urządzeń, także dla resortów mundurowych i instytucji centralnych państwa.

Wojna na Ukrainie niszczy łańcuchy dostaw

Wojna na Ukrainie ma tragiczne konsekwencje przede wszystkim dla mieszkańców tego kraju – choć nie tylko oni będę je odczuwać.  Skutki gospodarcze z czasem będą coraz bardziej odczuwane także w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Wybuch wojny miał natychmiastowy wpływ na logistykę i zerwane łańcuchy dostaw.

Eksport zbóż z Ukrainy w ramach działań solidarnościowych przygotowanych przez Unię Europejską zostanie umożliwiony poprzez specjalne korytarze.

Rosja w ramach inwazji na Ukrainę zablokowała wszystkie ukraińskie porty zbożowe i nie dopuszcza do dostarczania produktów rolniczych do miejsc docelowych. Sytuacja ta zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i konieczne jest tworzenie alternatywnych tras z wykorzystaniem wszystkich możliwych środków transportu.

12 maja 2022 roku w specjalnym komunikacie, Komisja Europejska przedstawiła swój plan działania umożliwiający eksport zbóż Ukaranie. Głównym działaniem będzie utworzenie „korytarzy solidarnościowych”, do importu oraz eksportu produktów rolniczych. W ramach importu głownymi towarami będą pasze dla zwierząt i nawozy. Według Adiany Văleany, która jest komisarzem transportu „20 mln ton zbóż ma zostać wywiezione z Ukrainy przed upływem trzech miesięcy przy użyciu infrastruktury UE.”

Czytaj również: Morawiecki wygrywa I turę... wyborów prezydenckich. Zadziwiający sondaż IBRiS

PAP/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE