PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Morawiecki: Ochotnicze Straże Pożarne to nasze wielkie dobro narodowe

Morawiecki: Ochotnicze Straże Pożarne to nasze wielkie dobro narodowe

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-06 11:00:00
Ochotnicze Straże Pożarne

Wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne – ponad 16 tys. w całym kraju – to nasze wielkie dobro narodowe – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

To jednostki, które tworzą społeczności lokalne, które spajają te społeczności, spajają naszą wspólnotę – powiedział w piątek w Kroczewie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

Premier chwali Ochotnicze Straże Pożarne

Premier podkreślił w piątek na spotkaniu ze strażakami w Kroczewie (woj. mazowieckie), że "wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne - ponad 16 tys. w całym kraju - to nasze wielkie dobro narodowe".

To jednostki, które tworzą społeczności lokalne, które spajają te społeczności, spajają naszą wspólnotę. Dlatego wszystko to, co robicie na waszych posterunkach i niedawno w czasie pandemii, i teraz na granicy w przypadku uchodźców, tego kryzysu, który mamy, jest wspaniałą pomocą dla całej Polski" – podkreślił szef rządu, zwracając się do strażaków.

Premier zaznaczył, że wsłuchując się w głos całego środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych rząd zdecydował się "na pierwszą w historii ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych".

,,W której po pierwsze zabezpieczyliśmy dodatki emerytalne dla druhów, którzy kończą 65. rok życia, dla druhen, które kończą 60. rok życia. I jednocześnie też solidne odszkodowania w przypadku tych, którzy zostali bardzo mocno poszkodowani w akcjach" – powiedział Morawiecki.

Dodał, że w tej ustawie znajdują się takie przepisy, które "odpowiadają na oczekiwania środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski, tych dotyczących szkoleń, specjalistycznych kursów czy sprzętu".

ochotnicze straże pożarne

Premier podziękował strażakom

Szef rządu dziękował również wszystkim strażakom.

,,Bardzo serdecznie z głębi serca dziękuję wam wszystkim za poświęcenie, za wasze serce. Jesteście naszym narodowym skarbem, którego zazdroszczą nam też inne kraje" – mówił szef rządu.

,,Jesteście takim skarbem, o który chcemy my także zadbać z naszej strony, ze strony rządzących, bo to wielka wartość, którą dajecie waszym gminom, powiatom, miastom, miasteczkom, wioskom. I ta wartość musi być pielęgnowana. I będzie pielęgnowana przez rząd PiS, bo wierzymy w to, że taka współpraca, wspólnota we wszystkich miejscach w całej Polsce ma sens, że to jest wielka wspaniała wartość, którą chcemy pielęgnować" – dodał Mateusz Morawiecki.

W piątek o godzinie 11 na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W trakcie uroczystości prezydent wręczy awanse generalskie oraz odbędzie się promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej.

Po raz pierwszy w historii, z racji obchodzonego jubileuszu 30-lecia, Państwowa Straż Pożarna dokona uroczystej Odprawy Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wygłoszony zostanie również apel pamięci, a uroczystość zakończy defilada kompanii reprezentacyjnych PSP.

Czytaj też: Strażak z OSP spod Iławy wzniecał pożary. Chciał dorobić...

PAP/fot.KPRM,Krystian Maj


Autor: Tomasz Racki

Płaca minimalna zostanie podniesiona o 490 zł? Sprawdź, od kiedy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc.


Autor: Polska Agencja Prasowa

Politycy PSL organizują zieloną niedzielę dla przedsiębiorców


BULT SMOGOWICZE