PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Morawiecki: Nie wykluczamy, że Tarcza Antyinflacyjna będzie przedłużona

Morawiecki: Nie wykluczamy, że Tarcza Antyinflacyjna będzie przedłużona

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-24 23:30:00
Tarcza antyinflacyjna

W wywiadzie dla interi.pl Morawiecki powiedział, że Tarcza Antyinflacyjna zostanie prawdopodobnie przedłużona w całości lub części.

Szef rządu był pytany, kiedy możemy się spodziewać końca szczytu inflacyjnego w Polsce i czy, jak twierdzą eksperci, w okolicach wakacji inflacja sięgnie 20 proc. Odpowiedział, że z dostępnych danych wynika, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie w trendzie płaskim lub rosnącym do czwartego kwartału tego roku, a później zacznie opadać

Tarcza Antyinflacyjna przedłużona

Szef rządu został też zapytany, czy może zagwarantować, że Tarcza Antyinflacyjna, która ma się skończyć w sierpniu, zostanie utrzymana.

"Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie Tarczy Antyinflacyjnej. Przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków ataku Władimira Putina na Ukrainę"  powiedział szef rządu.

Powtórzył, że inflacja to wina Rosji  najpierw wielomiesięcznych przygotowań do wojny, a później krwawej militarnej inwazji, która wprost wpływa na globalną sytuację gospodarczą.

Tarcza Antyinflacyjna

Bardzo dużo zależy od tego, jak długo potrwa wojna

Tarcza Antyinflacyjna to nie jedyne, o co był pytany premier. Szef rządu był pytany także o to, kiedy możemy się spodziewać końca szczytu inflacyjnego w Polsce i czy, jak twierdzą eksperci, w okolicach wakacji inflacja sięgnie 20 proc.

"Wierzę, że tak źle nie będzie. Nie mam jednak szklanej kuli, dlatego będę się posługiwać analizami różnych instytucji. Z dostępnych nam danych wynika, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie w trendzie płaskim lub rosnącym do czwartego kwartału tego roku, a później zacznie opadać. Bardzo dużo zależy od tego, jak długo potrwa wojna na Ukrainie" - powiedział premier Morawiecki.

Mówił też, że polski rząd z punktu widzenia budżetu państwa zrobił najwięcej ze wszystkich państw Europy, by pomóc obywatelom z rosnącymi cenami. "VAT na żywność zredukowany do 0 proc., VAT na paliwa obniżony bez oczekiwania na zgodę Komisji Europejskiej z 23 na 8 procent - równocześnie ścięte podatki za energię elektryczną, gaz"  wyliczał premier.

Sprawdź też: Kowalczyk: Tarcza antyinflacyjna będzie obojętna dla rolników-vatowców

PAP/fot.gov.pl


Ostrzeżenie hydrologiczne na Opolszczyźnie. Może dojść do podtopień

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 10:40:00

Minister Moskwa na spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 21:00:00

Ukraińcy mają osiedlać się na wsi i w małych miastach, bo "tam często łatwiej o pracę"

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:25:00

BULT SMOGOWICZE